Изувене реплике

Шта повезује Гордану Чомић, Џорџа Буша, Вена Ђиабаа, Џона Хауарда и Дејвида Бекама.

Од када је радикалка Поп-Лазић лансирала српске "искандере"  Ц38-л и Ц38-д (Ципела лева & десна)  потпредседница српског парламента Гордана Чомић придружила се импозантној листи жртава  политичких сучељавања у којима су аргументи уступали место - обући.

Пре ње, мете су били председници, премијери, амбасадори, али и познати спортисти, попут Дејвида Бекама кога је копачкама по глави распалио енглески џентлмен Сер Алекс Фергусон.

Најпознатији у више деценија дугој историји набацивања ципела на политичке ривале је бивши амерички председник Џорџ Даблију Буш, на кога је ирачки новинар Мунтадар ел Заиди бацио пар ципела у знак протеста због америчке инвазије на његову земљу.

Буш је показао да има брзе рефлексе, па су обе ципеле промашиле циљ, а до тада мало познати новинар је завршио иза решетака.

По изласку из затвора, као велики херој, просто је засут поклонима свих америчких непријатеља, па је добио кућу, коња са златним седлом, као и бројне брачне понуде.

Свега неколико дана после "атентата" на Буша, и кинески премијер Вен Ђиабао је био мета "ципелића", пошто га је, током предавања на британском универзитету Кембриџ, обућом гађао, али и добрано промашио немачки студент Мартин Јанке. Млади Немац је кинеског лидера, претходно, назвао диктатором.

Са гневом студената са Кембриџа суочио се и бивши аустралијански премијер Џон Хауард, кога је, током предавања на том славном универзитету гађао дугокоси Аустралијанац, оптуживши га да је расиста. Ципела је пала далеко испред некадашњег премијера Аустралије, а Хауард није добио баш пуно пријатеља изјавом да је гневни младић, у ствари, "патетичан стрелац".

Ни први човек Међународног монетарног фонда, Доминик Штрос Кан није прошао ништа боље, јер га је, током октобарскоих састанака у Истанбулу, ципелом гађао новинар малих, левичарских новина. "ММФ, напоље из Турске", наводно је узвикнуо тај новинар. Штарус Кан је, попут Буша, успео да избегне ципелу.

Ни Швеђани нису имуни на модне трендове, па су гађали, и промашили израелског амбасадора Бенија Дагана, током говора на универзитету у Штокхолму.

Гађање политичара ципелама највише се, како се чини, свидело Индијцима, који су током изборне кампање, раније ове године, гађали чак тројицу политичара, укључујући премијера Манмонаха Синга и министра унутрашњих послова Паланиапан Чиндабарама, кога је, на опште изненађење, гађао новинар који је, како је сам објаснио, био "емоционално потресен" излагањем првог човека полиције.

Недуго после серије инцидената са ципелама, бразилски председник Луиш Ињацио Лула да Силва је гађање обућом искористио како би, у шали, запретио свом венецуеланском колеги Угу Чавезу да ће га гађати ципелом уколико прекорачи договорено време за излагање на латино-америчком скупу.

Ципеле су летеле и у Сарајеву, где су демонстранти обућом, коју су обезбедили ирганизатори протеста, гађали водеће политичаре, Бошњаке, Србе и Хрвате. 

Симболичних 1.000 ципела лансирано је и пут резиденције премијера Гордона Брауна, због његове пасивности у процесу решавања проблема у појасу Газе.

Најконтроверзнији политички наступ, који је укључивао употребу ципела извео је некадашњи лидер Совјетског Савеза Никита Хрушчов који је 13. октобра 1960. године, како је тада јавио "Њујорк тајмс", у знак протеста због излагања делегата са Филипина у Генералној скупштини УН, "скинуо десну ципелу, устао и лупао њом по столу".

Контроверзу је изазвала полемика да ли се овај инцидент икада догодио, јер је други извештач славног њујоршког дневника после пуно година рекао да је Хрушчов, у ствари, заиста скинуо ципелу, замахнуо њом у правцу Филипинца и спустио је на сто.

Обућом у "убеђивачке" сврхе послужио се и менаџер Манчестер јунајтеда Сер Алекс Фергусон, који је копачкама по глави распалио тадашњу велику зведзу тима са Олд трафорда Девида Бекама, после пораза од Арсенала од 2:0. После силног разглабања о овом догађају, испоставило се да је Фергусон шутнуо копачку у правцу капитена свог тима и погодио га тик изнад ока.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 16. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње