петак, 27.11.2009, 07:00 -> 15:09
štampajПочела прослава Курбан-бајрама
Муслимански верници славе Курбан-бајрам или Хаџи-бајрам, најзначајнији празник у исламу. Курбан-бајрам се прославља четири дана и почиње два месеца и десет дана после Рамазана.
Муслимани у Србији славе Курбан-бајрам или Хаџи-бајрам, најзначајнији празник у исламу који симболизује приношење жртве. Прослава је почела молитвеним намазима, служеним у свим џамијама у Србији.
У Бајракли џамији у Београду централну молитву одржао је имам исламске заједнице Србије Мустафа Јусуфспахић. Централну молитву у Новом Пазару, одржану у Хајрудин џамији, предводио је главни муфтија Исламске заједнице у Србији Муамер Зукорлић.
Радио-телевизија Србије и ове године је директно преносила јутарњи Бајрам-намаз из Бајракли џамије.
Курбан-бајрам се прославља четири дана и почиње два месеца и десет дана после Рамазана. За исламске вернике, Курбан-бајрам је и дан вере у Бога, разумевања и љубави.
Првог дана Курбан-бајрама очеви и мајке богато дарују своју децу и најмлађу родбину, а жене припремају богате трпезе за госте. Празник се дочекује у кућама. У зору се одлази у џамије на сабах-намаз, чека се излазак сунца и клања се Бајрам-намаз.
После честитања, одлази се на гробља, а потом кућама где је, према правилима шеријата, све припремљено за жртву Курбана.
Курбанско месо се дели на три дела, од којих је један намењен сиромасима, други родбини, а трећи се оставља у кући. Тај чин је сам по себи и хуманитарно-социјални, а пошто је дозвољено да се курбанско месо може поделити и немуслиманима, циљ му је и зближавање људи и неговање добросуседских односа.
Забележено је да је пророк Мухамед први део меса који би одсекао, као знак пажње и добре воље, увек поклањао комшијама хришћанину и јеврејину.
У дворишту београдске Бајракли џамије, у понедељак четвртог дана Бајрама, за грађане Београда биће организована бајрамска софра.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 38
Пошаљи коментар