Обележен Дан САНУ

Српска академија наука и уметности обележила је Дан Академије. Обраћајући се члановима САНУ и бројним гостима, председник Тадић рекао да је Србији потребна иновативност у свим областима.

Највиша научна установа у земљи Српска академија наука и уметности свечано је обележила  Дан Академије, у знак сећања на датум оснивања Друштва српске словесности 1841. године, из кога је потекла.

Председник Србије Борис Тадић рекао је, обраћајући се члановима САНУ, да је Србији потребна иновативност у вођењу преговора о статусу Косова и Метохије, али и у међународној политици, науци, привреди здравству, енергетици и образовању.

"То је оно што Србији данас треба, другачији приступ, јер онај ко није научио лекцију да ригидан, крут и претерано традиционалан приступ, који није дао резултате, не може бити понављан у будућности, губи право на легитимитет да обавља посао у садашњости", рекао је председник Тадић.

Свечано обележавање Дана Српске академије науке и уметности је прилика да споменемо најважније догађаје који су се збили током године, али и за детаљан преглед рада и резултата Академије, рекао је председник САНУ Никола Хајдин.

Подсетио је да је током ове године обележено 130 година од рођења научника Милутина Миланковића као и 100 година од рођења композиторке Љубице Марић.

Према његовим речима, у оквиру интезивних међународних контаката, током године Академију је посетио и генерални директор ЦЕРН-а, где су пре три дана добијени први судари честица у великом научном подухвату у коме учествује и САНУ.

"Недавно су одржани и избори нових чланова САНУ, који су веома важни јер од њих зависи да ли ће Академија успешно испунити задатак који јој је намењен у друштву", рекао је Хајдин.

Министар за науку и технолошки развој Божидар Ђелић напоменуо је да постоји директна веза између научних идеја, економије и развоја друштва.

Само јака Србија је у стању да одбрани све њене националне интересе рекао је Ђелић и најавио да ће наредна година бити први корак ка успостављању средњорочног циља о издвајању један одсто бруто производа за науку који би требало да буде остварен за пет година.

Прве академике бирао краљ

Друштво су основали Јован Стерија Поповић и Атанасије Николић, а својим печатом и потписом потврдио кнез Михаило Обреновић.

Данас респектабилној научној установи каква је САНУ,  пут је утрт 1. новембра 1886. године, доношењем Основног закона Краљевско-србске академије којим је Академија основана.

Законом је било одређено да прве академике бира краљ, а да затим академици даље сами бирају нове чланове. Тако је пет месеци по оснивању Академије краљ Милан Обреновић именовао првих 16 академика, по четири редовна члана у четири одељења Академије.

За првог председника именован је Јосиф Панчић, а за секретара Јован Жујовић. Већ од наредне године академици су сами бирали сталне и дописне чланове.

Претходници српске краљевске академије били су Друштво српске словесности, Српско учено друштво и Краљевско-србска академија. Име је променила 1947. године када је преименована у Српску академију наука, а потом законом из 1960. године у Српску академију наука и уметности.

Данас САНУ броји 183 чланова, 106 редовних и 77 дописних, који делују у осам одељења - двоструко више него што их је било приликом оснивања Академије.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 16. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње