Другим покушајем до беба

Покренута процедура за проширење права на бесплатну, вантелесну оплодњу са једног на два покушаја. Вантелесна оплодња убудуће и у КБЦ Др Драгиша Мишовић, потврдила државна секретарка Невена Карановић.

Министарство здравља Србије и Републички завод за здравствено осигурање покренули процедуру за проширење права на бесплатну, вантелесну оплодњу са једног на два покушаја. За непуне три године вештачком оплодњом о трошку државе рођено је 613 деце.

Дуго ишчекивани бебин плач, кажу маме, не може се ни са чим упоредити.

"Осећај је прелеп, сви су и говорили - Марина видећеш како ће то да буде, када беба дође на свет. Живот се сасвим промени", каже Марина Раичевић.

"Заиста ово не може ничим да се мери", истиче мама Биљана Ристић.

Сваки покушај вантелесне оплодње кошта од 220 до 290 хиљада динара.

Гостујући у Јутарњем дневнику Радио-телевизије Србије, Невена Карановић, државни секретар у Министарству здравља, рекла је и да је цео третман вантелесне припреме за оплодњу бесплатан.

"Вантелесна оплодња убудуће ће се вршити и у Клиничко-болничком центру Др Драгиша Мишовић", потврдила је Невена Карановић.

"Време укључивања у процедуру је сада многo краће и оно је отприлике око два месеца, али је, пре него што се уђе у поступак, неопходно да се изврше одређене припреме код изабраног лекара", рекла је Карановићева.

Затим, како објашњава, неопходна је помоћ лекара да парови дођу до институција терцијарног значаја и трећи степеник је повезивање са Републичким фондом за здравствено осигурање, где се добијају упутства где је најбоље отићи у том тренутку, односно где је најкраће време чекања.

Вантелесна оплодња и у шест приватних клиника

Да би могле да се подвргну тој интервенцији услов је да жене немају децу, да имају до 38 година, да нису могле да роде упркос одговарајућем лечењу, да им је очувана функција јајника и да су нормалне телесне тежине.

"Потребно је да се парови јаве изабраном лекару гинекологу, који ће провером документације одлучити да ли је потребан неки додатни преглед и он их упућује у неку од надлежних установа у којима се врши вантелесна оплодња", објаснила је Карановић.

Програм вантелесне оплодње спроводи се у Институту за гинекологију и акушерство Клиничког центра Србије, у Гинеколошко акушерској клиници Народни фронт у Београду, Клиничком центру Војводине и у Клиничком центру у Нишу, а од септембра 2008. године и у шест приватних клиника.

Карановићева је изразила задовољство што ће и Клиничко-болнички центар "Драгиша Мишовић" моћи да се укључи у тај програм и оспособи за вештачку оплодњу.

Кроз спровођење програма Министарства здравља и Републичког завода за здравствено осигурање за подстицање рађања методом вантелесне оплодње, за две године и девет месеци рођено је 613 деце и у том периоду у програм су укључене 2.872 жене.

Карановићева је навела да се успешност здравствене институције у овом послу креће у свету између 20 и 25 одсто, а да је у домаћим установама постигнута успешност лечења у просеку од 22 одсто.

Она је истакла да трошкове сноси Републички завод за здравствено осигурање, а да сама процедура вештачке оплодње стаје од 220.000 до 290.000 динара.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 16. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње