петак, 20.11.2009, 03:00 -> 03:10
štampajПреглед штампе (20. 11. 2009.)
Политика: Пет дана са температуром од 39 степени без праве лекарске помоћи, Press: Очекује се 80 смртних случајева!, Новости: За препирке нема места, Блиц: Шкундрић од Владе тражи да одлучи о фотељи у НИС-у, пишу дневне новине
Пет дана са температуром од 39 степени без праве лекарске помоћи
Двадесеттрогодишњи студент и спортиста Л. Б. из Београда имао је несрећу да на својој кожи осети две ствари: како је разболети се од новог грипа и упасти у „рупу" здравственог система, када пацијента „шетају" од једне до друге установе, јер нико није надлежан.
Јуче, тачно 12 дана од појаве првих знакова болести - високе температуре која је упорно одолевала свим таблетама (антипиретицима) и народним лековима за обарање, малаксалости, слабости и болова, младић се осећао добро, али и даље је у кревету. У недељу, 8. новембра, када је грип кренуо да хвата залет и да подиже температуру овом младићу до 39,3 степена Целзијуса, почиње прича која, како су потврдили и лекари са којима смо разговарали о овом случају, треба да буде поучна и за оне задужене да брину о нашем здрављу када оболимо од грипа, и за грађане.
Младића, активног спортисту у такмичарској форми, нови грип је бацио у кревет. Чланови његове породице, баш онако како је у медијима саветовано, прво су покушали да обарају високу температуру сами... На све могуће начине: од таблета, преко алкохола и сирћета, до туширања, трљања ледом... Температура је била упорна, па су позвали, опет, онако како је саветовано у медијима, „кол-центар" општине којој припадају. Дакле, Дом здравља „Врачар".
Али тамо се нико није јављао ни после петог узалудног покушаја да разговарају са лекаром. Насумице, мајка окреће следећи „кол центар", где је лекарка умирује речима да температура до три дана није опасна, али јој даје број телефона Инфективне клинике. Температура мало попушта, момак ошамућен пада у сан, пролази и викенд, па се породица одлучује за Студентску поликлинику, где младић има картон. Иако под температуром, лекари кажу да мора да дође. Уз помоћ породице стиже на поликлинику, где у лабораторији пада у несвест. После прегледа добија антибиотик, али и савет да дођу поново, ако му не буде боље.
Није му било боље. Његова мајка Г. Б. описује пакао који следи : „Температура скаче на 39,6. Он више не може да седи, ни да помера усне, ни да отвори очи... Не може да стигне ни до купатила, а камоли до Студентске поликлинике". Мајка зове Хитну помоћ. Они је упућују на „кол центар" ДЗ „Врачар". Ови даље на Студентску поликлинику... Поново зову Хитну помоћ, где кажу како „не шаљу екипе због температуре". Следе савети о туширању, леду... Не помаже мајчино објашњење да су све то пробали, већ следи, по тврдњи Г. Б., груб одговор да лекари нису пророци, а затим и спуштање слушалице!
Онда породица креће да тражи помоћ од приватних клиника, у којима у већини случајева бива одбијена чим помене грип и заразност. Ипак, у једној од приватних клиника наилазе на разумевање, стиже екипа, ваде младићу крв. Леукоцити су изузетно ниски, и остали резултати су лоши.
После праве драме коначно стижу и до дежурних лекара на Инфективној клиници.
Сада се младић полако опоравља од грипа, али се цела породица тешко опоравља од утиска да су били препуштени сами себи упркос тврдњама одговорних да је систем организован.
Мајка се обратила заштитницима права пацијената у овим установама, а од надлежних смо потражили одговоре да ли у описаном случају има пропуста.
Очекује се 80 смртних случајева!
Од последица вируса грипа А(Х1Н1) у Србији је током претходних месец дана умрло 17 особа, а стручњаци предвиђају да би до краја зиме могло да буде укупно 60 до 80 случајева са смртним исходом.
Епидемиолог и члан Радне групе за пандемију др Бранислав Тиодоровић каже за Пресс да је то отприлике иста стопа смртности као и код сезонског грипа од којег у нашој земљи, према незваничним подацима, годишње умре између 60 и 150 људи.
У Србији је потврђено 316 случајева заразе, али епидемиолози процењују да је свињским грипом до сада заражено неколико десетина хиљада особа. Др Тидоровић оцењује да ће Србија до марта идуће године највероватније имати средње тежак сценарио епидемије, по којем се очекује око 700.000 до 800.000 оболелих.
Најлакши сценарио би био када бисмо имали 300.000 до 400.000 оболелих и 20 до 30 смртних исхода, а најтежи када би се чак два милиона људи заразило, а 1.000 до 1.200 подлегло последицама. Мислим да ми можемо да очекујемо неки средњи сценарио, нешто мало тежи од овог најлакшег у коме би од вируса А (Х1Н1) оболело 700.000 до 800.000, а умрло око 60 до 80 људи - навео је др Тиодоровић.
Према незваничним подацима, од обичног грипа у нашој земљи годишње умре између 60 и 150 особа. Епидемиолог и председник Радне групе за пандемију др Предраг Кон недавно је изјавио да је у сезони 1999/2000. рађено истраживање које је показало да је тада само у Београду од грипа умрло 197 особа. Главна разлика, међутим, је у томе што од сезонског грипа умиру хронични болесници и старији од 65 година, док је свињски до сада био фаталан за особе између 20 и 54 године.
Такође, нови грип је и масовнији, односно брже се шири у односу на сезонски, од којег годишње оболи између 75.000 и 150.000 људи. Наш познати епидемиолог у пензији др Радмило Петровић, међутим, каже да то не значи да је свињски грип опаснији од сезонског, иако не искључује могућност да од њега умре нешто више људи, с обзиром на то да је то нови сој вируса, на који велики број особа нема имуни одговор.
Од сезонског грипа оболева између два и 10 одсто становништва, а умире од 0,1 до 0,2 одсто оболелих. Вирус А (Х1Н1) опасан је као и сваки други вирус, али је проблем што углавном захвата популацију млађу од 50 година. Зато изгледа опасније, а практично није - каже Петровић.
За препирке нема места
Када 1. децембра у судници Палате мира у Хагу започне усмени део процеса о легалности једнострано проглашене независности Косова, нећемо гледати класичне сцене из суднице са унакрсним питањима, приговорима и надгласавањима. Како је реч о саветодавном случају, свака од 30 држава које су се пријавиле за дискусију одредиће свог представника који ће, један по један, излагати аргументе.
Прво ће се чути речи шефа правног тима Србије Душана Батаковића, а потом ће говорити представник Приштине. Једино ова два тима, као заинтересоване стране, имају право да износе ставове по пуна три сата. Како нам објашњава Радослав Стојановић, који је био шеф нашег правног тима у процесу са БиХ, представници Србије у судници ће седети у првом реду са десне стране, која је иначе резервисана за иницијаторе процеса, док ће албански тим добити први ред на левој страни.
- Представници других држава које су се пријавиле за дискусију могу за то време да буду у судници и слушају. Пошто су писани поднесци још тајна, то ће практично бити први пут да се агрументи обе стране чују у јавности. Наш тим биће у сали када наредних дана буду говорили представници осталих тридесетак држава - каже Стојановић.
Према његовим речима, код саветодавних случајева није пракса да судије постављају питања, али није искључено да, када нека земља заврши излагање, судија постави питање уколико нешто треба разјаснити. Неће бити дијалога и убеђивања, већ ће то углавном бити монолози.
То, практично, искључује врућ дуел Русије и Америке, којима је француски алфабет "наместио" да излажу ставове истог дана. За разлику од Београда и Приштине, остали учесници добили су термине од по 45 минута и оне ће се у судници смењивати до 11. децембра. По завршетку усменог дела судије се повлаче да утврде савет који би могао да се саопшти до средине следеће године.
Председник Међународног суда правде Хисаши Овада изјавио је у четвртак да саветодавно мишљење о једнострано проглашеној независности Косова неће бити у форми једнозначног одговора:
- Неће бити недвосмисленог одговора "да" или "не", "за" или "против" - биће просто потребно читати га. Судије могу да имају различита мишљења, која се понекад разликују једно од другог. Прецизирао је да ће закључак "бити на 30 страница" и да ће тај документ бити "просто потребно изучавати", пренеле су РИА Новости које су уприличиле видео-мост Москва - Хаг.
Шкундрић од Владе тражи да одлучи о фотељи у НИС-у
Петар Шкундрић, министар рударства и енергетике и председник Скупштине акционара НИС-а, власник две плаћене функције које не би смео да обавља један човек јер је у питању сукоб интереса, тврди за „Блиц" да је само обављао задужење које му је доделила Влада Србије и да ће, ако Влада тако одлучи, одмах прихватити мишљење Одбора за решавање о сукобу интереса.
Одбор је месецима упозоравао на то да министар енергетике не може истовремено бити председник Скупштине акционара НИС јер је у питању сукоб интереса, а стручњаци с којима је „Блиц" контактирао кажу да је случај „повезаних личности" више него јасан и да се Влада руководила страначким интересима, а не законима када је одлучила да Шкундрићу додели још једну функцију.
- Ако је неко министар за исту област у којој је и предузеће у коме је на управљачкој функцији, то је директан сукоб интереса. Јер интерес НИС-а, без обзира на то што држава у њему има 49 одсто капитала, не мора бити интерес државе у области енергетике који заступа министар. Дакле, у једној личности се ломе интереси НИС-а и енергетике целе земље.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар