среда, 18.11.2009, 11:36 -> 12:35
štampajПринцип доживотног учења
Шанса за 250.000 неквалификованих радника у Србији је у додатној обуци, поручују из Националне службе запошљавања. Нови Закон о образовању одраслих омогућиће да се у Србији примењује доживотно учење.
У Србији постоји око 250.000 незапослених без стручног образовања и квалификација, изјавио је директор сектора за посредовање у запошљавању и праћењу каријере Националне службе за запошљавање Драган Ђукић.
"Привреда не препознаје неквалификоване раднике и они ће тешко наћи посао без обуке или доквалификације", рекао је Ђукић на скупу "Доживотно учење-квалификације у контексту промена и применљивости на тржишту рада" који је организован у Привредној комори Београда.
Ђукић је позвао све надлежне службе да у што краћем року спроведу реформе које ће омогућити да стечене квалификације буду применљиве на тржишту рада.
"Национална служба за запошљавање посебно инсистира на признавању неформалног образовања, пошто постоји низ квалитетних обука, поготово у области информатике, које нажалост нису званично признате", рекао је Ђукић.
Помоћница министра за рад и социјалну политику Радмила-Катић Букумирић нагласила је да међу незапосленима има и много оних за чијим образовним профилима не постоји интересовање и потреба на тржишту рада.
Помоћница министра за рад и социјалну политику рекла је да ће Закон о образовању одраслих, чије се усвајање очекује, омогућити да се системски у Србији примењује принцип "доживотног учења".
Букумирић-Катић није прецизирала када би Закон о образовању одрслих требало да буде усвојен.
"Последњих 15 година запослени су таоци лоше економске ситуације пошто послодавци немају могућнисти да улажу у њих и помогну њихово усавршавање", рекла је Катић-Букумирић.
Према њеним речима држава би требало да субвенцијама помогне послодавцима који препознају значај усавршавања и обуке својих запослених.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар