Поставља се калдрма у Скадарлији
Почело је постављање калдрме у Скадарској улици, на потезу између улица Страхињића Бана и Господар Јованове на делу који је већ припремљен за те радове у дужини од око 120 метара, саопштио је Градски секретаријат за информисање.
Из Јавног предузећа "Путеви Београда" наводе да је у плану да тај посао буде завршен 1. децембра, уколико временски услови то дозволе.
Камен је по отпочињању радова очишћен, опран и припремљен за постављање, а тај посао се ради уз сагласност Завода за заштиту споменика културе Града Београда и уз конзерваторски надзор.
Како је рекао градски менаџер Горан Весић, прво је замењена комплетна инсталација, односно водоводне и канализационе цеви, а потом је урађена реконструкција апсолутно по свим стандардима по којима се то ради.
"Постављено је 25 центиметара крупног камена, па 15 центиметара ситног камена. Преко тога је урађено осам центиметара асфалта, а на такву комплетну подлогу стављају се камене коцке", појаснио је градски менаџер и истакао да је после 1967. године то прва озбиљна реконструкција Скадарлије.
"Реконструкција се ради у складу са законом и под надзором Завода за заштиту споменика културе града Београда, јер је ова целина проглашена културним добром још 1967. године и биће завршена тако да десетинама година убудуће неће бити потребна било каква реконструкција, с обзиром на то да ће бити урађена са подлогом која ће сачувати калдрму од било какавих деформитета", додао је Весић.
Сада је на том делу Скадарске улице постављен шатор како би и по киши могао да се обавља посао.
Други део улице, од Господар Јованове до Булевара деспота Стефана, биће реконструисан на исти начин на пролеће када то буду дозвољавали временски услови како би комплетна улица била реконструисана до летње сезоне, објаснио је градски менаџер Горан Весић новинарима након обиласка радова и подсетио да је у јуну ове године реконструисана чесма која се налази на углу са Симином улицом.
Вршилац дужности директора Завода за заштиту споменика културе града Београда Оливера Вучковић упознала је присутне са чињеницом да је Скадарлија проглашена културно-историјском целином 1967. године.
"Ово није само боемска четврт већ и једна од најпознатијих туристичких дестинација које се везују за наш град. Завод за заштиту споменика културе града Београда издао је мере и услове заштите, па се сви радови одвијају у складу са тим", рекла је Вучковићева.
Најстарији мајстор за калдрму у Београду, седамдесетседмогодишњи Стојан Николић, објаснио је присутнима да ће се у наредним данима новопостављена калдрма заливати, како би се цемент који је посут заједно са песком на асфалт стврднуо и тако фиксирао калдрму за тло.
"Десетак година, сваке године сам Београду дао седам, осам хиљада квадрата коцке. Радио сам испред Скупштине, у Краља Петра и испред Патријаршије, ја и моја екипа", каже Николић.
Догађају је присуствовао и директор ЈП "Путеви Београда" Славиша Живковић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 11
Пошаљи коментар