Дипломатски форум у Анталији – Ђурић: Србија заговара повратак разговорима и решавању проблема
У Анталији се одржава дипломатски форум, под покровитељством председника Реџепа Тајипа Ердогана. Трајаће три дана, а Србију представља министар спољних послова у техничком мандату Марко Ђурић.
Повратак дипломатије у фрагментираном свету - симболични слоган за форум у Анталији који је окупио 5.000 учесника из више од 140 земаља. За три дана, императив за лидере -у времену подела дипломатија нема алтернативу.
"Доживљамо глобалну трансформацију, од ње ће зависити како ће човечанство изгледати у будућности. Није ограничена само на померање центара моћи међународних система, ту су и социјални покрети који трансформишу земље изнутра. Постојећи поредак не може у неким ситуацијама да пронађе решења, неопходно је поверење", рекао је Хакан Фидан, министар спољних послова Турске.
Несигурност и непредвидивост препознате су као највеће опасности за опстанак глобалног система. Позиције се, чуло се, више не заснивају на здравом разуму – зато је дипломатија потребнија више него икада.
"Ово једноставно није свет у којем ми желимо да живимо. То није свет који желимо да оставимо у наслеђе нашој деци. Свесни смо да није лако постићи бољу будућност, мир захева више напора него рат. Али ми смо у прошлости увек бирали тежи пут, а не лакше опције. И данас се суочавамо с великим изазовима, и бирамо тежи, али правичан пут", навео је Реџеп Тајип Ердоган, председник Турске.
Делегацију Србије предводи шеф српске дипломатије. И на маргинама скупа о горућим питањима.
"Србија заговара повратак дипломатији. У светлу низа глобалних криза које бесне и у Европи и на Блиском истоку, различитим другим изазовима, верујемо да је време, више него икад, да се вратимо разговорима, вратимо практичном и на правилима заснованом начину решавања проблема и ту се Србија држи одређених принципа. Ти принципи су принципи Повеље УН, територијалног интегритета и суверенитета и немешање у унутрашње послове суверених држава", рекао је Марко Ђурић.
Сложен пејзаж, који карактеришу политичке ригидности и нерешени економски проблеми, и даље представљају изазове ка регионалној интеграцији – укратко најава панела на коме ће сутра шеф српске дипломатије учествовати са колегама из региона и колегом из Турске.
Коментари