Обезбеђено 60 паник тастера за центре за социјални рад

Координационо тело за родну равноправност, уз подршку Агенције Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена, обезбедило је 60 паник тастер система који би могли, у сарадњи са ресорним Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, у кратком року бити постављени у центре за социјални рад у циљу ефикасније борбе против родно заснованог насиља.

"Због све учесталијих напада и догађаја са трагичним исходима у центрима за социјални рад који потресају целу Србију и остављају огромне последице на децу, породице и друштво у целини, обезбедили смо паник тастере за 60 објеката, како бисмо спречили да се сличне трагедије понове", изјавила је потпредседница Владе Србије Зорана Михајловић.

Зорана Михајловић, која председава владином Координационом телу за родну равноправност, истакла је да ће се на тај начин полиција алармирати у најкраћем року, што ће даље утицати на већу безбедност жена и деце корисника услуга центара за социјални рад, али и свих запослених у центрима, наводи се у саопштењу кабинета потпредседнице Владе.

"Притиском на тастер, социјални радник шаље сигнал који у најкраћем року алармира најближу полицијску станицу. На тај начин помоћи ћемо да се спрече трагедије какве су се догодиле у последњих недељу дана у центрима за социјални рад на Новом Београду и у Раковици", сматра Михајловићева.

Она је нагласила да је борба против родно заснованог насиља задатак целог друштва, која захтева сарадњу владиног и невладиног сектора, свих надлежних институција, стручне јавности и медија који заједно морају да уложе више напора да се насиљу стане на пут.

"Насиље над женама није само проблем државе, институција, закона, то је друштвени проблем који нећемо решити ако се сви не укључимо. Морамо да бринемо више о другима ако желимо да наша деца имају сигурнији и здравији живот", закључила је Михајловићева.

Како је за Танјуг изјавила саветница потпредседнице Владе за родну равноправност Бранка Драшковић, паник тастери ће бити инсталирани у најкраћем року, а функционисаће тако да запослени у центрима, када осете да су у опасности, притиском на њега алармирају најближу полицијску станицу.

"На овај начин ми постижемо заштиту и корисника центара за социјални рад и заштиту оних који су у њима запослени", истиче Драшковићева.

Она је додала да је након два трагична догађаја који су се у последњих седам дана десили у центрима за социјални рад на Новом Београду и у Раковици, Координационо тело борбу против родно заснованог насиља поставио као приоритет.

Зато ће, каже Драшковићева, да се ради и на јачању компетенције запослених у центрима за социјални рад како би могли да врше процену ризика.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 02. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње