Како изгледа пут избеглица од дома до циља?

Од напуштања дома, избеглиштва, до циља – како изгледа избеглички пут, Би-Би-Си је приказао у документарном филму "Егзодус". Невероватан успех навео их је да снимају нове епизоде, а реалност их довела на део руте – у Србију.

Борба за живот у гуменом чамцу, на путу од Турске до Грчке, само је део избегличке стварности приказане у "Егзодусу". Пола године од приказивања, снимају наставак.

"Желимо да покажемо да криза није прошла, само се променила. Можда је пажња медија слабија, али рат и даље траје, избеглице напуштају своје домове", истиче редитељ Џејмс Блумел.

Пратећи их, трочлана екипа Би-Би-Сија стигла је у Београд. И на место које је таблоид из њихове земље недавно упоредио са стаљинградском голготом у Другом светском рату.

"Услови су лоши, али околности у којима је створен Стаљинград и ово место нису исти. Дејли мејл претерује, али тако је увек са њима", додаје Блумел.

Тек у разговору са избеглицама сазнају зашто не желе да се склоне на топлије.

"Кампови нису идеална места да се докопају кријумчара, који ће их одвести до границе. Ако оду у камп, услови ће бити добри, биће им топлије, али остаће заробљени овде месецима, а то није њихова жеља, њихова жеља је да наставе брзо", објашњава Блумел.

Чини се да су пред камерама британског јавног сервиса отворенији. Нама не откривају, до детаља, зашто не напуштају хангар у близини железничке станице – у ком није могло да се снима због загушујућег дима.

"Не желим да идем у камп зато што могу да нас врате у Атину или Македонију. А имам и много пријатеља овде", каже један од избеглица.

Њихову праву и вероватно отворенију причу чућемо тек када екипа Би-Би-Сија своје снимке преточи у документарац. Тврде, неће прећутати ни то како избеглице третирају у европским земљама.

"Били смо у два кампа у Србији и веома смо импресионирани. Мислим да су услови добри, топло је, људи су сити, поштују их. А избеглице су захвалне на томе. У поређењу са неким другим земљама, Србија је за лигу испред", закључио је Блумел.

Избегличке приче снимљене су и у Грчкој, Македонији, Аустрији, Француској, Британији. Добар део материјала забележили су и мигранти својим мобилним телефонима. И ситуације које филмска екипа не може. Попут оне с почетка приче.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 06. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње