Поштујемо ли обичаје за Бадњи дан?

Већина православних цркава и верника обележава Бадњи дан. У Србији се овај празник обележава традиционалним уношењем и паљењем бадњака, литургијама у храмовима и породичним окупљањем пред најрадоснији хришћански празник - Божић. Проверавали смо колико поштујемо обичаје и где грешимо.

За божићно дрво - бадњак верује се да доноси срећу, здравље и напредак. Сече се по обичају рано ујутро, а уноси у кућу у вечерњим сатима. Обичај је да се бадњак у вечерњим сатима и пали. Обичаји су добри, поручују вероучитељи, али су они ипак само додатно улепшавање вере.

"Бадњи дан је последња припрема за прославу Божића и већ тада је празнично расположење, такво да одражава радост празника. Прва ствар би требали да буду међуљудски односи, ако их нисмо током претходних шест недеља поста усагласили, сада бисмо могли. Друга ствар, Бадњи дан почиње у цркви прославом литургијском", истиче вероучитељ Вук Јовановић.

За неке обичаје на Бадњи дан и Божић не можемо да кажемо да су примерени, па ни хришћански. Шаљиве СМС поруке, бадњаци окачени на аутомобиле су само неки од трендова које виђамо последњих година. Социолози ту појаву зову и псеудорелигиозност.

"Педесет година и више од тога се нису исповедали и нису научени како се та религиозоност на прави начин исповеда. То може да говори и о другој ствари, ми живимо у време кризе, криза у Србији не недостаје , а религија је увек нека врста уточишта и прибежишта за људе који траже неку утехи или некакво решење. Будући да нису обучени како да се понашају у складу са одређеним правилима, они прихватају највидљивије начине", каже социолог Далибор Петровић.

Да ће се убудуће Бадњи дан обележавати како треба наредних година, охрабрује слика коју вероучитељи затичу у школи. Они најмлађи знају више него многи родитељи.

"Интересовање код неке деце је веће, код неке мање, онда то можемо у извесној мери да повежемо са темпераментом самог детета или са тиме што оно доноси нешто из куће. Понекад се деси да информације које добије од вероучитеља нису исте са оним што добију у кући. То је занимљиво и то је прилика да продубимо садржај вере који постоји или да се коригује оно што није урађено како треба", наводи Јовановић.

Обичај је да на Бадњи дан породица буде на окупу. Меси се чесница, припрема трпеза за Божић. У храмовима Српске православне цркве служе се литургије и организује паљење бадњака од ујутру до поноћи када ће молитвом бити дочекан и најрадоснији хришћански празник - Божић.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 31. октобар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи