Курс о нуклеарном праву у Београду окупио стручњаке из 42 земље

На Правном факултету у Београду се одржава двонедељни Међурегионални курс о нуклеарном праву. На курсу су стручњаци из 42 земље и из наше, која новим законом о енергетици ствара услове за враћање нуклeарној енергији.

Међународна агенција за атомску енергију окупља више од 150 земља. Циљ њеног курса у Београду је да помогне чланицама да се суоче са изазовима развоја нуклеарних технологија.

"Све земље, без обзира на секторе у којима користе нуклеарну технологију, захтевају адекватан нуклеарни закон. Националне владе су одговорне за успостављање националних правних оквира. Да би то урадиле, потребни су квалификовани људски ресурси и стручност за развијање неопходних закона и прописа", рекла је Хуа Лиу, заменик генералног директора Међународне агенције за атомску енергију.

"Нуклеарно право је скуп правила који се пре свега односи на стандарде безбедности и сигурности код примене нуклеарних активности. Такође и на јонизујуће зрачење, као један извор који може да наштети и здрављу људи али и животној средини. Јако је важно повезивати нуклеарно право. Нарочито са оним правилима који указују на приступ јавности информацијама које се тичу утицаја на животну средину али такође учешће јавности у доношењу одлука и праву на адекватну правну заштиту", навела је Мирјана Дреновак Ивановић, професорка Правног факултета у Београду.

Потребе за нуклерном енергијом у мирнодопске сврхе расту и у медицини, напредним технологијама , пољопривреди.

"Четрдесет две земље света су овде, слушају и гледају како се прави нуклеарно право. Ово је тренутак који је први пут у историји ван БЕЧ-а и ван Европске уније. Београд је први град на свету који је добио право да организује овакав курс. Ја се искрено надам да ће то прећи у једну традицију", истакао је Слађан Велинов, директор Директората за рaдијацију и нуклеaрну сигурност и безбедност Србије.

"Нуклеарна наука и технологија директно доприносе постизању више од половине циљева одрживог развоја Уједињених нација. Док се свет бори са климатским променама и енергетском несигурношћу, све више земаља разматра увођење нуклеарне енергије", додала је Хуа Лиу.

Међународна агенција за атомску енергију кроз разне програме уложила је 60 милиона евра у едукацију наших стручњака за унапређење контроле радијационог зрачења.

четвртак, 31. октобар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи