УНИЦЕФ: Трећина породица са више од двоје деце на ивици сиромаштва

Скоро трећина породица у Србији са више од двоје деце у ризику је од сиромаштва, показало је истраживање вишеструких показатеља положаја жена и деце из 2014. године, а наводи се у Извештају УНИЦЕФ-а "Стање деце света".

Истраживање је показало и да је дошло до погоршања ухрањености најсиромашније деце и да 14 одсто њих заостаје у расту, док је свако десето дете млађе од пет година из ромских насеља потхрањено.

Само половина најсиромашније деце узраста од шест до 23 месеца добија најмање два млечна оброка дневно, а стопа смртности одојчади у ромским насељима скоро је двоструко већа у односу на национални просек.

Тек половина деце у Србији похађа неку врсту програма учења у раном детињству само девет одсто најсиромашније деце и шест одсто деце из ромских насеља узраста од три до пет година иде у вртић, у односу на 82 процента деце из најбогатијих домаћинстава.

Свако четврто једногодишње дете се физички кажњава, а скоро 40 одсто деце узраста од 10 до 14 година изложено је насилним методама дисциплиновања код куће.

Још увек је широко распрострањено веровање да је за децу са физичким или сензорним сметњама у развоју и инвалидидтетом боље да иду у специјалне школе, тај став има 52 одсто становништва, док 68 одсто исто мисли и за децу с интелектуалним сметњама.

У извештају се указује да улагање у најугроженију децу може обезбедити директне и дугорочне користи у просеку, свака додатна година школовања детета повећава његову зараду када одрасте за око 10 процената, а свака додатна година школовања коју заврши млада особа у некој земљи, доприноси опадању стопе сиромаштва у тој земљи за девет процената.

Мере које могу помоћи да се изједначе шансе за децу су интегрисана решења за изазове са којима се деца суочавају, иновативни начини за решавање проблема, правичнија улагања и веће ангажовање заједнице.

У Извештају се указује и да ће 69 милиона деце умрети од узрока који се углавном могу спречити, 167 милиона деце ће живети у сиромаштву, а 750 милиона жена ће се венчати још у детињству ако се актуелни трендови наставе до 2030. године, до када је предвиђено да се остваре Циљеви одрживог развоја - осим ако се свет у већој мери не фокусира на тешкоће са којима се суочавају најугроженија деца.

Иако образовање има јединствену улогу у изједначавању шанси за децу, број деце у свету која не похађају наставу је порастао од 2011. године, а значајан део оних који иду у школу тамо ништа не науче.

Око 124 милиона деце данас не иде у основну школу нити похађа ниже разреде средње школе, а скоро двоје од петоро деце која заврше основну школу нису научила да читају и пишу, као ни основне рачунске операције, наводи се у извештају.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. октобар 2024.
19° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи