Читај ми!

Докле је Србија стигла са увођењем електронске управе

Електронска грађевинска дозвола, електронско пријављивање и одјављивање радника, продужење регистрације моторних возила преко интернета, подношење финансијских извештаја фирми електронским путем надлежнима, неке су од услуга које нуди Управа.

Време је новац, а у складу с њим, неке институције замењују шалтере услугама преко интернета. Више од три године Пореска управа омогућава електронско пријављивање одређених пореза.

"Број долазака пореских обвезника у филијале се драстично смањио. Ми смо од почетка увођења електронских пријава обрадили око осам милиона образаца, ако визуелизујемо тај број добили бисте један торањ папира који је висок као четири Авалска торња. За непуних месец дана имаћемо још шест електронских пријава које ће бити обавезне", истиче Саша Дулић из Пореске управе.

У корак с модернизацијом пошло је и грађевинарство. Од јануара издају се електронске грађевинске дозволе највише за 28 дана. Поступак би требало да ограничи моћ службеника.

"Инвеститор апсолутно не може да зна коме је додељен његов предмет, државни службеник не може да интервенише унутар система безгранично, тачно су му ограничене могућности", напомиње Даринка Ђуран из Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре.

Да би електронска Управа била ефикаснија, недостаје да се корисницима омогући електронско плаћање.

"Државни органи и даље траже да ви њима доставите доказ о уплати у виду уплатнице коју сада можете да скенирате, па да пошаљете електронски, али и даље сте осуђени бар у том сегменту на одлазак на шалтер поште или банке", истиче Иван Радак из Националне алијансе за локални економски развој.

Надлежни су свесни да би електронска управа учинила транспарентнијим и ефикаснијим рад администрације, а да би грађани и привреда били задовољнији услугама. Србија би тако постала и привлачнија за инвеститоре.

"Влада је већ учинила велики корак ка томе када је пре неки дан усвојила предлог Закона о општем управном поступку, то је основни закон који уводи решења која уводе електронску управу у свакодневни живот наше државе. Други важан закон на коме се управо ради је Закон о електронској размени података између државних органа како би заиста што пре прекинули са праксом да су грађани курири, поштари, између државних органа", наводи Дражен Марабић из Министарства државне управе и локалне самоуправе.

Иако у пракси многе електронске услуге Управе функционишу, има и проблема. Рецимо у случају са електронском пријавом и одјавом радника, тешкоће ствара то што се нису све потребне државне институције умрежиле.

Тако систем провере уплате доприноса електронски не даје очекиване резултате, па се дешава да се и на нове, пластичне, здравствене књижице лепе маркице.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 28. септембар 2024.
28° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи