Диковић: Модернизација система "куб", стижу "нора" и "лазар"

Начелник Генералштаба Војске Србије Љубиша Диковић најавио модернизацију оружаних снага, укључујући набавку два вишенаменска хеликоптера, хаубица "нора", оклопног возила "лазар". Право сваке земље је да се наоружава у складу са својим проценама и циљевима, па, ево, и ми се наоружавамо, рекао је генерал Диковић, додајући да је Војска спремна да реагује на било какву терористичку претњу.

Генерал Љубиша Диковић је, у интервјуу за емисију "Дозволите...", рекао да ће због рестриктивног буџета приоритет имати модернизација постојећег наоружања и куповина од домаћих фирми, а тек на крају следи куповина на светском тржишту.

Први човек Војске је подсетио да је током 2015. године обележен низ важних војних и националних јубилеја, и да је Војска Србије на седмом месту у Европи по броју људи ангажованих у мултинационалним операцијама.

Начелник Генералштаба каже и да је Војска одржала ниво својих оперативних способности и била спремна да реагује на све ризике и претње по безбедност Србије и њених грађана.

Генерал Диковић је истакао и да ће се 2015. година памтити по трагичном догађају пада хеликоптера Војске Србије у којем су страдала и "четворица врсних припадника" Војске на једном хуманом задатку.

"Увек је тако било. Где је најтеже, ту је војска. Нажалост, тешко свима пада када у миру губите људске животе. И то је оно што је оставило утисак на све припаднике наше војске и једна поука да предузмемо све како се то у будућности не би дешавало", истакао је Диковић.

Говорећи о војном буџету, генерал Диковић је рекао да њиме није задовољан, али и да је реалан и да је то оно што је могло да се обезбеди за Војску.

"Камо среће... Када би друге институције у овој нашој Србији рационално користиле оно са чиме располажу, као што то чине припадници Војске, било би нам сигурно боље", рекао је први човек Војске Србије.

Стижу "нора" и "лазар"

Диковић је подсетио да је Влада Србије у 2015. години обезбедила средства за куповину два вишенаменска хеликоптера и да се њихова испорука очекује у првој половини 2016. године.

Генерал Љубиша Диковић је рекао да се Војска модернизује у складу са плановима и да се то сада ради по плановима до 2020. године, а да се ради на плану модернизације до 2025. године.

Због рестриктивног финансирања Војска је одлучила да прво модернизује постојеће наоружање, затим да развија наоружање у сарадњи са домаћом одбрамбеном индустријом и да на крају наоружање купује на тржишту. Посебна пажња биће посвећена опремању снага за хитно реаговање.

Према речима генерала Диковића, Војска ће у 2016, 2017. и годинама које следе извршити и завршити модернизацију система ПВО "куб", модернизацију станица за вођење ракета за ракетне системе, самоходне хаубице "сора" калибра 122 милиметра, као и артиљеријске муниције и ракета већег калибра.

"Истичем опремање са вишенаменским оклопним возилом 'лазар', са ракетним системом 'морава' и ових дана уводимо на верификациона испитивања топ хаубицу 'нора' калибра 155 милиметара. Увођење у наоружање школског авиона 'ласта' очекује се у 2016. години", рекао је Диковић.

Начелник Генералштаба Војске Србије одбацио је тврдње појединих медија да је Копнена војска у повлашћеном положају у односу на Ратно ваздухопловство, да се Војска опрема у складу са потребама и да "медији пласирају оно што мисле да је тако и нека то тако и буде".

Генерал Диковић је истакао и да је подела наоружања на офанзивно и дефанзивно вештачка и да се свако борбено средство може користити како за напад, тако и за одбрану од агресора и непријатеља.

"Битно је да имате оно што би превентивно утицало на агресора или непријатеља и спречавали његове нападе својом снагом и способношћу да одговорите на било какву агресију", истакао је Диковић.

Право сваке земље је да се наоружава

Говорећи о учесталим најавама наоружавања Оружаних снага Републике Хрватске, Диковић је истакао да је право сваке земље да опрема своје оружане снаге у складу са својим проценама и циљевима.

"Па, ево, и ми се наоружавамо. И ми развијамо средства и системе, исто тако великог домета. Па, ето, неко може рећи да се Србија наоружава да би угрозила безбедност неке земље у региону, а то у ствари није тако. Србија данас није опасност за било коју земљу и ја тако тумачим наоружавање Републике Хрватске", рекао је први човек Војске Србије.

Диковић је, међутим, указао да Србија мора да развија системе који могу да изврше удар на туђу територију, јер би угрожавање безбедности и потенцијална агресија на нашу земљу кренули из неке од земаља у окружењу.

"Надамо се да то неће бити, али војничко размишљање мора бити и мора нас водити ка томе да у заштити интегритета имамо снаге и способности да узвратимо удар на територију земље агресора", рекао је генерал.

Диковић је истакао да Војска прати ситуацију у свету, посебно на Блиском истоку, да је спремна да реагује на било какву терористичку претњу, али и да треба више пажње обратити на корене тероризма.

Указао је и да на међународној сцени има много агресивности и да све оно што је спорно треба решавати дијалогом.

"То је у 2015. години и годинама уназад показала и Република Србија, где смо дијалогом дошли до решења која су била на ивици сукоба или су могла представљати опасност по Србију", рекао је Диковић.

Нема подела у Србији и Војсци

Говорећи о медијским написима да у врху Министарства одбране и Војске Србије постоји подела на људе блиске премијеру и људе блиске председнику Србије, Диковић је рекао да таквих подела нема.

"Не знам коме је стало да било каквих подела у Републици Србији, а камоли до подела на приврженост председнику Републике Србији или премијеру, или било коме. То апсолутно не постоји у нашој војсци и мени је драго због тога и то са поносом истичем. Јасно је све дефинисано што се тиче уставне улоге Војске", каже генерал Љубиша Диковић.

"Идемо ми у добром смеру. Следимо апсолутно политику коју наша земља води на међународном плану, апсолутно смо у функцији те политике и то ће тако и остати. Нека се они који пласирају те информације о поделама којих нема, преиспитају", рекао је Диковић.

Говорећи о трансформацији Војске у последњих 15 година, генерал Диковић је истакао да је чињеница да је ту било промашаја.

"Када цените са ове дистанце, они су видљивији него што су били видљиви 2006, 2007. или 2008, када су се те промене кључно дешавале, посебно 2006. године. Ту се пре свега мисли на неселективно отпуштање људи у циљу довођења бројне величине на пројектовани ниво", рекао је начелник Генералштаба.

Данас су, према његовим речима, неки људи који су тада напустили систем одбране потребни Војсци.

"Било је, верујте, ставова и мишљења да нам војска као институција и оружана формација уопште није потребна. И то је са озбиљног нивоа саопштавано и то је био велики апсурд", закључио је Диковић.

Број коментара 23

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 28. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи