Омбудсмани Србије и Хрватске незадовољни условима у кампу код Шида

Заштиник грађана Саша Јанковић и његова хрватска клегиница Лора Видовић обишли су гранични прелаз код Шида, односно Товарника где избеглице из Србије прелазе у Хрватску како би се на лицу места уверили у услове њиховог збрињавања.

Саша Јанковић је новинарима рекао да су услови збрињавања избеглица у Прихватном центру у Шиду испод сваког минимума и да ће ускоро упутити предлоге како да се то питање што боље реши.

"Врло брзо ће из моје Канцеларије ( Заштитника грађана) доћи примедбе, али и предлози како да се боље реши збрињавање избеглица, а организоваћемо и састанак са представницима Комесаријата за избеглице и здравствених организација", рекао је Јанковић.

Приметио је да избеглице с једне стране имају бесплатан интернет, што је примерено 21. веку, а да су с друге стране у Прихватном центру тоалети "као у 12. или 15. веку".

"Ни у једном моменту кривицу за овако лоше услове не сносе људи који овде раде, јер их је премало - пет, шест на 3.000 до 5.000 избеглица који дневно долазе. Они не могу ништа да ураде и Србија ће морати много брже да се посвети збрињавању избеглица", рекао је Јанковић.

Јанковић је додао да је у Центру у Шиду много деце и да би требало организовати прихват тако да, иако су услови смештаја изузетно лоши, онај нешто бољи добијају управо деца.

Указујући да је сарадња српских полицајаца са колегама из Хрватске који у Шиду помажу приликом укрцавања избеглица на воз за Славонски Брод изузетно добра, Јанковић сматра да би иста таква сарадња требала да буде и између цивилних институција Србије и Хрватске.

Подсетио је да је пре два дана обишао македонско-српску границу и да је, нажалост, тамо видео такође лошу ситуацију.

Хрватска Заштитница грађана Лора Видовић је рекла да ће поред Центра за прихват избеглица у Шиду са српским колегом обићи и сличан такав центар у Славонском Броду и на лицу места се уверити у ситуацију са збрињавањем избеглица.

"Људска права су универзална категорија и не могу бити одговорност једне државе. Подизање жица и ограда сигурно није решење већ сарадња држава на помоћи овим људима", рекла је Видовић.

Новинари су Јанковића и Видовић упитали да прокоментаришу изјаве појединих избеглица смештених у Центру у Шиду "да су заточени у кампу и да им је онемогућен даљи одлазак ка ЕУ јер не долазе из Сирије, Авганистана и Ирака", а као пример навели су изјаву једног Нигеријца који је рекао да у његовој земљи терористичка организација Боко Харам прави злочине и да је он избегао бежећи од њих.

"Несумњиво је да и ја и колегиница Видовић сматрамо да, нажалост, наше земље крше Повељу о људским правима тиме што априопри одбијају захтеве за прелазак преко границе избеглица који нису држављани ове три земље", одговорио је Јанковић.

Подсетио је да Повеља о људским правима каже да свако има право да затражи азил и да се сваки захтев мора посебно размотрити и на њега у адекватном року одговорити, а не да се априори одбацује.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 19. август 2024.
32° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару