Читај ми!

Протести у Пријепољу, Ваљеву и Ивањици против рударења литијума

Под слоганом "Нећете копати" у Пријепољу је одржана протестна вожња против пројекта "Јадар" и ископавања литијума. Протести су одржани и у Ваљеву и Ивањици.

Колона аутомобила са заставама Србије возила је изнад манастира Милешева и потом кроз пријепољске улице.

Протест протива ископавања литијума под истим слоганом "Нећете копати" одржан је и у Ваљеву, на Градском тргу.

Један од организатора протеста, ваљевски редитељ Зоран Ђорђевић, рекао је да су грађани уједињени и солидарни по питању одбране земље, воде и ваздуха, те да "неће стати док Рио Тинто не оде из Србије". 

"Вода, земља и ваздух су једнаки слободи, за коју се морамо борити", рекао је Ђорђевић. 

Професорка Хемијског факултета у Београду Драгана Ђорђевић је истакла да "рударење оставља погубне последице по животну средину" и да се протестима не бране само земља, ваздух и вода, већ и здравље људи и њихов опстанак. 

Грађани су се окупили и на протесту у Ивањици.

Протести против рударења литијума претходних дана широм Србије

Протести су претходних дана одржавани у градовима широм Србије, на којима су окупљени грађани затражили да се законом трајно забране геолошка истраживања и експлоатација литијума у земљи.

Највећи протест под називом "Рудника неће бити" против рударења литијума и пројекта "Јадар", у организацији еколошких удружења, одржан је 10. августа на Теразијама у Београду

Скуп на Теразијама организовала су еколошка удружења пошто је 10. авгута истекао рок који су на протесту испред Уставног суда 11. јула дали Влади Србије да одустане од рударења литијума.

Исти захтев је Савез еколошких организација Србије (СЕОС) дао Влади и раније на протесту у Лозници, 28. јуна, да се донесе закон којим се забрањује ископавање литијума и бора у земљи, кад су најавили, да ће, ако њихов захтев не буде усвојен, радикализовати досадашње протесте.

Грађани и активисти окупили су се на скуповима и у Нишу, Чачку, Врању, Лесковцу, Лазаревцу, Владимирцима и Малом Зворнику.

Протести су 8. августа одржани у Суботици, Крушевцу, Горњем Милановцу, Смедеревској Паланци и Зајечару чија је порука била иста - стоп најављеном пројекту "Јадар".

У Новом Саду, Крагујевцу, Ужицу, Бајиној Башти и Обреновцу протестни скупови грађана против ископавања литијума одржани су 7. августа.

Истим поводом 6. августа окупили су се грађани Јагодине, Сремске Митровице, Инђије и Кнића, скуп у Смедереву, Рековцу, Бору и Бресници одржан је 5. августаа у Параћину је протестни скуп грађана против ископавања литијума у Србији одржан 3. августа.

У центру Панчева 2. августа одржан је грађански протест, први пут у том граду, против пројекта "Јадар". И мештани општине Топола протестовали су против ископавања литијума у Србији.

Протести против ископавања литијума одржани су у Мионици и Рашки, 31. јула у Пожеги, у уторак 30. јула у Косјерићу и Младеновцу, а у понедељак 29. јула у неколико градова и општина Србије – у Краљеву, Шапцу, Аранђеловцу, Љигу и Барајеву.

Серија протеста уследила је после одлуке Владе Србије од 16. јула да се настави пројекат изградње рудника литијума у долини Јадра, који је стопиран 2022. године.

Одлука је уследила након што је раније овог месеца Уставни суд Србије одлучио да су власти у Србији стопирањем пројекта 2022. године прекорачиле овлашћења. 

Пројекат компаније Рио Тинто, вредан 2,4 милијарде долара, стопиран је пре две и по године након масовних еколошких протеста.

петак, 24. јануар 2025.
6° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове