Читај ми!

Калемегдан, отворен павиљон сећања на жртве Јасеновца

Павиљон сећања на пробој и жртве концентрационог логора Јасеновац отворен је на Калемегдану. Директорка “Документа“ Весна Тершелић истакла је да је отварање павиљона подстицај да се развије квалитетна сарадња између Србије и Хрватске, не само због онога што је било у прошлости већ и због нових генерација како би учили историју на темељима чињеница.

Директорка "Документа" (Центра за суочавање са прошлошћу) Весна Тершелић истакла је да је павиљон замишљен као повод за расправу, додајући да је 2013. године био постављен на Цветном тргу у Загребу, преноси Танјуг.

Истиче да се о жртвама Јасеновца треба разговарати, нагласивши да о томе треба да се зна, јер се пориче да је уопште постојао Јасеновац као и број убијених у том логору.

"Не смемо да заборавимо јер морамо признати патњу људи који су тамо страдали", нагласила је Тершелић, додајући да је то заједничка мука и трагедија.

Весна Тершелић је истакла да је отварање павиљона подстицај да се развије квалитетна сарадња између Србије и Хрватске, не само због онога што је било у прошлости већ и због нових генерација како би учили историју на темељима чињеница.

"Када се не памти наслеђе из прошлости то постају темељи ксенофобије, нетрпељивости, искључивости", закључила је Тершелић.

Ђорђе Миховиловић из Меморијалног центра Јасеновац рекао је да је о "Јасеновцу пуно писано, а мало написано".

Подсећа да се 22.4.1945. године последња група логораша одлучила на пробој.

"Када је пробијен Сремски фронт пар дана раније у Јасеновцу почело је уништавање докумената, паљење архиве, рушење објеката и убијање људи", рекао је Миховиловић, додајући да је у Јасеновцу побијено више од 83.000 људи (Срба, Јевреја, Рома, Хрвата који су били "непријатељи" режима) који су поименично пописани. На пробој се одлучило 1.073 заточеника у циглани, а преживело их је 90.

"Нисмо знали тачан број људи који је преживео пробој из Јасеновца, желећи то да поправимо успели смо да попишемо имена свих преживелих пробијаша, којих је било 90, а о њима је писано у књизи која је симболично названа 'Заборављени'", рекао је Миховиловић.

Архитекта павиљона Давид Кабалин рекао је да је павиљон направљен као црна кутија са идејом да подсећа на паљене бараке у логору, да изгледа неутрално и да изазива знатижељу, а када се прође кроз мрачни тунел улази се у празно затворско двориште где се само види парче неба које остаје као нада.

Након отварања павиљона организован је разговор "Памћење жртава концентрационог логора Јасеновац и других жртава фашизма" у Центру за културну деконтаминацију.

Током дана ће бити представљена и Антифашистичка лига Републике Хрватске, а говориће председник Лиге Зоран Пусић, директорка "Документа" Весна Тершелић и председник Српског народног вијећа Милорад Пуповац.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. јул 2024.
34° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару