Читај ми!

Недовољно разумевања за потребе глувих и наглувих особа

У току је Светска недеља глувих и наглувих особа. Према подацима националног Савеза, у Србији их има око 30.000 глувих и наглувих особа. Како би постали равноправнији чланови друштва, недавно је усвојен Закон о знаковном језику.

Иако глуве и наглуве особе осећају да се однос државе и друштва према њима мења на боље, сматрају да још нема довољно слуха за њихове потребе. На сваком кораку сусрећу се са проблемима у комуникацији, чак и у јавним службама, државним и градским институцијама где, према закону, имају право да користе знаковни језик уз помоћ преводиоца.

"До сада је мало тога учињено, да не кажем скоро ништа. Само су још увек нека обећања на делу. Треба да се оснаже преводилачки сервиси знаковног језика, да постоји више квалитетних и квалификованих тумача, да људи схвате да морају да ангажују тумаче када имају правни посао са глувим лицима", напомиње Сузана Матовић Маслаћ из Савеза глувих и наглувих Србије.

Надлежни одговарају да су свесни да нема довољно тумача за знаковни језик, а да они који примењују то знање нису формално образовани, већ су завршавали курсеве и обуке. Тврде да раде на решавању тог проблема.

"Можемо у најскоријем периоду очекивати да се донесе програм обуке за тумаче знаковног језика и да школе и друге организације које испуњавају предвиђене услове почну да спроводе те програме и да добијемо квалификоване тумаче на завидном нивоу. Ти људи ће онда моћи непосредно да пружају услуге у пуној мери и у складу са потребама глувих лица", истиче Татјана Пријић из Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања.

Глуве и наглуве особе, кажу, да нису равноправни чланови друштва зато што не могу да се образују на знаковном језику.

"Трудићемо се да се уведе образовање глувих на знаковном језику да би могли да постигну и академска звања која су им сада онемогућена. Боље образовање даје боље запослење, аутоматски бољу плату, што опет значи бољи и квалитетнији живот и то је просто то што би држава требало да уради за нас", додаје Сузана Матовић Маслаћ.

Глуве и наглуве особе позивају и медије да им помогну и свој садржај учине приступачним. Оцењују да има помака у тој области, али да је и даље мало титлованог програма. Посебно указују на то да су глува и наглува деца потпуно запостављена када је реч о телевизијским садржајима за најмлађе.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 26. јун 2024.
22° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару