Читај ми!

Омбудсман: Забрињавајуће стање људских права

Заштитник грађана Саша Јанковић предао је Скупштини Србије редован годишњи извештај у коме је оцењено да је забрињавајуће стање људских права у Србији током 2014. године. Јанковић сматра да је нарушено начело демократске цивилне контроле служби безбедности.

"Стање владавине права и правне сигурности, поштовање принципа 'добре управе', организација и капацитет администрације, примена закона и поврх свега - економска ситуација, били су такви да нису обезбедили ниво поштовања права грађана потребан за достојан живот свих", наводи омбудсман у годишњем извештају који је предат парламенту, преноси Танјуг.

Како се наводи, највећи број притужби грађана - 44 одсто односи се на неблаговремени рад администрације, немаран однос према послу, очигледно погрешну примену права и друге пропусте из домена "добре управе".

У току 2014. заштитник грађана је, поступајући по притужбама грађана или по сопственој инцијативи, у 833 предмета утврдио пропусте у раду органа управе који су доводили до повреде права грађана и упутио 799 препорука органима.

Извештај садржи оцене и податке о поштовању права грађана, уочене недостатке у раду органа власти, предлоге за побољшање положаја грађана у односу на органе власти, као и податке о активностима и трошковима Заштитника грађана.

Омбудсман наводи да су трагичне поплаве у мају однеле животе више од 50 грађана и спасилаца, хиљаде грађана претрпели су оргромну материјалну штету, а солидарност грађана, активности држваних органа, посебно транспарентан рад Владине Канцеларије за помоћ и обнову попрлављених подручја, те помоћ из иностранства ублажили су последице.

Говорећи о рањивим групама, омбудсман у извештају пише да су посебно рањиви били екстремно сиромашни грађани, деца и млади, особе са инвалидитетом, припадници националних мањина међу којима су Роми најугроженији, особе лишене слободе, укључујући и пацијенте у психијатријским болницама и кориснике у установама социјалне заштите домског типа.

Такође, посебно рањиви били су оболели од тешких болести, избегли и расељени, тражиоци азила и мигранти, жене, ЛГБТ групе и појединци, организације и појединци заговрници људских права, организације и појединци који износе критичке ставове међу којима су и новинари.

Особе са ХИВ/АИДС су стигматизоване и дискриминисане, чак и међу здравственим раднцима, а Србији нема систематичног тестирања на ХИВ/АИДС, па ни међу децом и младима, наводи заштитник грађана.

Унапређења по појединим областима као што је здравство нису успела да промене општу оцену, али су вредна хвале, сматра омбудсман.

Указао је на то да десетине хиљада грађана Србије и даље је онемогућено у потпуном остваривању Уставом гарантованих и законом уређених права на здравствену и пензијску заштиту, а надлежни држвани органи недовољно су ефикасни у сузбијању појаве да послодавци не извршавају законску обавезу уплате доприноса у здравствени и пензиони фонд.

Када је реч о родној равноправности, у извештају се наводи да жене нису равноправне, мада се свест о значају родне равноправности и препознавање појавних облика родне дискриминације повећао.

Упозорио је на опасност да у пракси може доћи до погоршања стања права мањина на информисање применом сета нових медијских закона, ако не буде било подстрека за медијске програме на мањинским језицима.

Надлежни државни органи пропустили су, наводи, да у потпуности заштите безбедност и имовину припадника албанске националне мањине после провокације на фудбалској утакмици Србија-Албанија.

У извештају је оцењено да није дошло до значајнијег унапређења положаја лица лишених слободе у полицијским станицама, притворским јединицама, заводима за извршење кривичних санкција, психијатријским болницама и установама социјалне заштите домског типа, прихватилишту за странце и центрима за азил.

"Нарушено начело демократске контроле"

Јанковић је оценио да је одбијањем ВБА и Министарства одбране да у случају инцидента током Параде поноса доставе податке којима располажу нарушено међународно признато начело демократске цивилне контроле служби безбедности и прекршен низ закона.

У редовном годишњем извештају омбудсман је за сарадњу у протеклој години са Безбедносно-информативном агенцијом рекао да је она била на нивоу најбољих европских и светских пракси.

Говорећи о инциденту током Параде у извештају се, у делу у којем обрађује демократску цивилну контролу и рад служби безбедности, каже да је то први случај у досадашњој пракси омудсмана да орган власти не оспорава његову контролну надлежност, али одбија да достави податке које поседује и сарађује са тим органом.

"Одбијањем ВБА и МО да доставе тражене податке и сарађују у поступку контроле нарушено је међународно признато начело демократске цивилне контроле служби безбедности и прекршени су закони о Заштитнику грађана, о ВС, о основама уређења служби безбедности, о ВОА и ВБА и о заштити узбуњивача", наводи се у извештају.

У раду полиције, како се наводи у извештају, било је појединачних случајева прекорачења овлашћења и злостављања грађана.

Такође, како се наводи, не спроводе се увек благовремени и темељни поступци унутрашње контроле и провере свих аргументованих навода о неправилностима о раду полицијских службеника.

Заштитник грађана подсећа да је на дужности председавајућег Бироа за координацију служби безбедности током 2014. остао премијер Александар Вучић, државни функционер који је истовремено председник највеће и владајуће странке у држави.

"И у претходним извештајима указивано је на повећану опасност од увек присутне политизације у раду служби безбедности која због тога прети", наводи омбудсман.

Он се заложио и за отварање досијеа тајних служби из тоталитарног периода које је, како се наводи, нужно како ради задовољења правде за оне који су били на мети активности служби због свог демократског опредељења, тако и ради објективног, стручног изучавања начина на који тајне службе бивају злоупотребљене у политичке циљеве.

"Недовољна слобода медија, помак у законима"

Медији у Србији нису слободни у мери примереној савременој европској држави и друштву, али Србији са до сада достигнутим нивоом медијских слобода, оценио је Јанковић и навео да је значајан нормативни напредак начињен доношењем три медијска закона.

У извештају се наводи и да је аутоцензура захватила медијски простор, док је критичко извештавање у 2014. години означавано као "нечасна противдржавна активност која кочи реформе".

Како се наводи у извештају, поступци носилаца власти и околности на медијском тржишту погодују аутоцензури или тенденциозном, навијачком извештавању због чега трпи Уставом грантовано право грађана да буду истинито, потпуно и благовремено обавештавани о питањима од јавног значаја.

Наводи се такође да је аутоцензура захватила медијски простор јер они који пишу или објављују критичке текстове бивају са високих државних места проглашени за стране или тајкунске плаћенике, унутрашње непријатеље, домаће издајнике, "преплаћенике", "опозицију" и изложени су линчу у појединим медијима.

Јанковић наводи да листови или медији који објављују критичке мисли или чињеничне тврдње које противрече владајућој реторици страхују од повлачења оглашивача, чији је новац кључан за њихов опстанак.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 18. јул 2024.
26° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару