Читај ми!

Деца све чешће оболевају од артритиса

Хронични реуматски артритиси јављају се све чешће код одраслих, али и код деце. Добри резултати у лечењу могу да се очекују само у случајевима кад се болест открије у првим недељама после појаве првих симптома, упозоравају лекари.

Данас се обележава Светски дан борбе против артритиса. У Србији, према проценама, од неког облика хроничног реуматског артритиса болује 70.000 људи.

Само од реуматоидног артритиса болује чак 0,5 одсто становништва, што је око 35.000 одраслих и 2.000 деце, јавља Танујуг.

Светски дан борбе против артритиса ове године биће обележен слоганом "Артритис - живот са ограничењем", да би се пажња јавности скренула на чињеницу да оболели, због болова и оштећења зглобова, нису у стању да обављају ни најобичније, свакодневне радње, укључујући кретање.

"Предузимамо мере да се убрза откривање ових болести, али смо суочени са проблемом да тешке упале зглобова често почињу подмукло, полако, са симтомима који нису типични", рекао је тим поводом директор Института за реуматологију и председник Удружења реуматолога Србије професор доктор Немања Дамјанов.

Објаснио је да највећи број пацијената мисли да ће тегобе саме проћи и не траже помоћ, а понекад и лекари мисле да су у питању симптоми блажих болести и не започињу лечење на време, што доводи до упале, а касније и до непоправљивог оштећења зглобова.

Подсећајући да је у току пројекат додатне обуке лекара у домовима здравља да реагују кад се код оболелог појаве први симптоми и брзо започну терапију, Дамјанов је рекао да се пацијенти у Србији сада лече "на најбољи начин", иако се само у малом броју случајева дешава да се болест потпуно заустави.

"У лечењу је потребна упорност, уз активно учешће пацијента, јер он, борећи се за квалитет живота, може да учини много више од било ког лекара", истакла је шеф одсека за дечју реуматологију Клиничког центра "Ниш" проф. др Јелена Војиновић.

"У Европи се инсистира на што већем укључивању пацијената у лечење", изјавила је председница Удружења оболелих од реуматских болести Србије доктор Мирјана Лапчевић и додала да се њихови чланови труде да грађанима пренесу информације о контроли реуматских болести, нарочито о препознавању првих симптома.

Рекла је да представници удружења, заједно са лекарима, редовно посећују светске конгресе и семинаре да би се обавестили о новинама у лечењу, а за њих се сваког месеца организују и предавања на Институту за реуматологију.

Истичући да су у сталном контакту са удружењима пацијената из земаља региона, Лапчевић је приметила да су савремени биолошки лекови код њих доступни много већем броју оболелих и апеловала на надлежне да се и у Србији омогући шира примена ове терапије, која није толико скупа ако се узме у обзир да даје најбоље резултате.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 17. јул 2024.
37° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару