Читај ми!

Какву медицинску негу имају бескућници

Процењује се да у Србији има око 10.000 бескућника, али судбина тек понеког од њих доспе у јавност. Тако и недавни случај човека са тешким ранама на лицу кога је пронашао и сместио у болницу хумани Београђанин. Пут до болнице и лечења бескућницима даљи је него осталима.

Чак и онима који деценијама живе и сналазе се без крова над главом, тај кров и посебна нега понекад су неопходни. Они који дођу до прихватилиште за одрасле, ту пронађу и медицинску негу.

"Да није овог прихватилишта, ми бисмо сви били на улици. Ово је спас за овакве незбринуте људе", прича једна бака у прихватилишту.

Неретко људи који се јаве у прихватилиште немају ниједан документ, а дефектолог у Прихватилишту Марија Вујчић каже да лекар их и у том случају лекар прегледа.

"Уколико захтева даље здравствено збрињавање, истог момента контактирамо поново службу хитне помоћи и лице се транспортује у одговарајућу здрваствену установу здравствене заштите. Уколико лице није за даље здравствено збрињавање остаје код нас", објашњава Вујчић.

У прихватилишту, међутим, има места само за стотину корисника. Ту добију оброк и основну хигијену. Да би добили здравствену књижицу, њихова адреса је социјална установа. Њу, међутим, често заобилазе.

"Ми не можемо никога натерати. И да дође пацијент и ми му препоручимо, а он одбије такав третман, ми смо дужни да то поштујемо, сем када га то животно угрожава или угрожава друге људе у околини", објашњава државни секретар у Министарству здравља Ференц Вицко.

И бескућници по закону имају право на беспалтну здравствену заштиту. Ипак, омбудсман опомиње да се то право често крши. и да би требало да се пронађе и примењује системско решење.

"Да свако у систему социјалне и здравствене заштите ради свој посао, да настоји да оствари права грађана, а не да нађе разлог да их не оствари. Да се бави људима, а не предметима, да за то буде новца и средтава, да буде адекватно награђен за свој тежак посао и да за то буде изузетно одговоран ако га не ради како треба", указује заштитник грађана Саша Јанковић.

Да би бескућници добили одговарајућу помоћ, требало би да постоје мобилни тимови медијатора који ће их обилазити. Таква пракса у Србији је у повоју и углавном се своди на активност невладиних организација и хуманост грађана.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 18. август 2024.
36° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару