Читај ми!

Живот старих на ивици сиромаштва

Србија Међународни дан старих обележава са забрињавајућим подацима – око 100 хиљада грађана трећег доба живи на ивици сиромаштва. На листи земаља које се највише брину о економској сигурности и здрављу старих, Србија се налази на 78. месту међу 96 држава, показује Глобални индекс старења за ову годину.

Изрека каже "Поштуј старије, ако ни због чега другог, а оно због тога што су носили терет живота". У Србији на то поштовање рачуна око 1.200.000 грађана старијих од 65 година. Нажалост, сваки дванаести од њих, живи у сиромаштву. Највише их је на истоку и југу земље.

"Веома тешко живимо. Верујте, ми смо једва чекали да дође овај тренутак, да ради народна кухиња, да добијемо топли оброк. Једном дневно, али вреди, верујте ми", каже један од старијих корисника народне кухиње у Нишу.

Са њим је сагласна и његова суграђанка, старатељ двоје деце, која преживљава управо уз помоћ хране из народне кухиње.

Тешко живе они који не раде, али и они који су некада зарађивали. Чак 70 одсто пензионера прима мање од 25.000 динара. Тај новац углавном троше на комуналије и лекове.

"Мало се мучимо са лековима, ја пијем лекове, жена пије лекове", каже Стаменко Стошић, пензионер из Врања и додаје да од своје пензије издржава и сина, јер је остао без посла.

Пензионери би и могли да преживе уз помоћ својих ниских пензија, да често не издржавају целу породицу, кажу упућени.

"Док пензионери, као што сами знате, издржавају чланове породице, док не раде деца, синови, снаје, ћерке, унуци се школују, можда би и могли некако са тим ниским примањима да живе самостално, али да издржавају породице, и зато је веома тешко", прича Мирослава Трајковић, председница Удружења пензионера у Врању.

Најтеже је, кажу упућени, у руралним срединама где има много старих и болесних, који немају стални извор прихода и породицу на коју могу да се ослоне.

"Њима је и географски и економски углавном неприступачна здравствена заштита, јер села се празне затварају се амбуланте и здравствене станице. Ту има и око 200.000 старијих радника који су незапослени, а радили су и имају 20 или 30 година радног стажа. Сада ни пензије ни посла", наглашава Надежда Сатарић из Удружења "Амити".

И држава је међу десет најосетљивих група сврстала старије од 65 година.

"Посебно су угрожени стари који нису остварили право на пензију, и кроз европски програм реформи у области запошљавања и социјалне политике. Од 2015. до 2020. године ћемо развијати мере и активности да бисмо видели шта је најпотребније тој циљној групи", подсећа Мирјана Максимовић из "Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва".

За достојанствену старост најчешће је потребна и туђа помоћ и нега. Накнаду за ту услугу прима само 75.000 наших старијих суграђана.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 19. август 2024.
34° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару