Читај ми!

Како смо остали без Писа тестирања

Србија неће учествовати у наредном Писа тестирању јер је наша страна каснила с процедуром, па је Организација за економску сарадњу и развој - одбила нашу земљу.

Координаторка Писа тестирања у Србији Драгица Павловић Бабић објашњава да наредне године нећемо учествовати у том тестирању, које мери квалитет образовног система, јер је уговор са Организацијом за економску сарадњу и развој (ОЕЦД) потписан са више од годину дана закашњења, а након тога ништа није урађено да се створе услови за реализацију пројекта.

"Потписали смо уговор. После уговора се ангажује одређена агенција, институција, институт који ће реализовати истраживање. Међутим, тај уговор није направљен и ништа од истраживачких активности није изведено", прецизирала је координаторка Писа тестирања, гостујући у Дневнику РТС-а.

Према њени речима, у априлу 2014, када је требало да буде обављено пробно истраживање, ОЕЦД је ставио тачку на учешће Србије у Писа тестирању, јер ништа није припремљено.

Драгица Павловић Бабић истиче да је Писа тестирање добар показатељ где је наше образовање, са каквим квалитетом ученици завршавају основно школовање и каква су им знања и компетенције у односу на њихове вршњаке.

Ипак, сматра да сами резултати Писа тестирања претходних година нису коришћени довољно.

"Могли смо да користимо и више те налазе, али ми се чини да је права добит то што је истраживање постало препознатљиво и уважено и у просветној и широј јавности, и на основу тога ми се оријентишемо када судимо о квалитету образовања. Мислим да је то најважнија функција и на жалост то смо сада изгубили", оцењује Павловић Бабић.

Додаје да су претхони резултати тестирања коришћени при писању кровног закона о образовању, формулисању образовних станрада за завршетак основног, али и средњег образовања, као и при стварању завршног испита у основној школи.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 28. септембар 2024.
19° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи