Читај ми!

Вулин: Држава ће пресудити о закону о раду

Скупштина Србије ће дати задњу реч када се ради о Закону о раду, али ће се слушати и реч социјално-економског савета, синдиката и послодаваца, поручује министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин.

Ни социјално-економски савет, ни учесници социјалног дијалога не могу да преузму улогу скупштине, рекао је Вулин.

"Не можемо ми да одлучимо сами шта је добро, а шта је лоше, скупштина је та која даје задњу реч, али ћемо слушати и реч социјално-економског савета, и синдиката и послодаваца", рекао је Вулин на конференцији за новинаре, преноси Танјуг.

Указујући да има несугласица, он је истакао да ће се трудити да се нађе најмањи заједнички именитељ.

Према његовим речима, синдикати не желе да разговарају о проширеном дејству колективног уговора и о било каквим променама када су надокнаде у питању док послодавци не желе да разговарају о томе да се надокнаде оставе на потпуно исти начин, и не желе да разговарају о томе да проширено дејство колективног уговора буде предвиђено законом.

"Имате потпуно супротстављене ставове где ће држава на крају морати да пресуди. Мораће да каже шта држава сматра вишим интересом", рекао је Вулин објашњавајући да предлог закона о раду има више од 200 чланова, а да се ова питања тичу око десет чланова.

Истакао је да су сви упознати са тим проблемима, али да сви имају своје ставове, некад позитивне, некад негативне.

Када је реч о колективном преговорима, Вулин је истакао да је то важна институција синдикалне борбе. Ипак, како је рекао, она је показала и своје лошије стране.

"Ми смо дали веома елегантан предлог којим се излази у сусрет и синдикатима и послодавцима, а где се обезбеђује да већина предузећа буде под дејством проширеног колективног уговора, али да се то не регулише законом већ на други начин", рекао је Вулин.

Нагласио је да се социјално-економском савету посвећује велика пажња и са великим поштовањем се говори о њему.

"Социјално-економски савет ће у наредних неколико дана, када га закаже председавајући бити у позицији да каже шта мисли о конкретном предлогу и да да евентуалне примедбе на њега", рекао је Вулин.

Прекршајне пријаве против десет агенција

Инспекцијски надзор у 13 највећих агенција за физичко-техничко обезбеђење показало је да од 9.000 запослених, 2.700 њих је ангажовано на основу уговора о стручном усавршавању, рекао је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања додајући да су против 10 агенција поднете прекршајне пријаве.

Истакао је да уговор о стручном усавршавању није радни однос, да по њему радници не морају да буду плаћени, да не мора да се плаћа ниједан порез ни допринос осим за здравствено осигурање, и ништа више.

"Јасно је да на овом примеру послодавци покушавају и врло успешно избегавају да уплате порезе и доприносе и да оштете буџет Србије", рекао је Вулин представљајући резултате досадашњег рада и будуће приоритетне активности Инспектората за рад на борби против сиве економије и рада на црно.

Према његовим речима, процењује се да у области физичко-техничког обезбеђења има 50.000 запослених, а уколико је процена која је нађена тачна и уколико може да се примени на тај број запослених, то би значило да су радници пријављени само на минималцу и да држава месечно губи 102 милиона динара или годишње милијарду и 200 милиона динара.

Указујући да је један од приоритета Министарства рада појачавање улоге инспекцијског надзора како би се сузбила сива економија, али како би се и помогло радницима и послодавцима, он је рекао да ће се истраживање спровести и у свим другим делатностима додајући да је таква пракса пронађена и у пекарама, фризерским салонима...

Према његовим речима, ту се уговор о стручном усавршавају користи само да би се избегли порези и дорпиноси. Он је истакао и да таква пракса може бии посебно опасна у ФТО-у јер се ради о лицима која брину о нечијој безбедности, носе оружје.

Истакао је да би то питање требало да буде регулисано Правилником који у случају ФТО-а доноси министарство унурташњих послова.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 30. септембар 2024.
7° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи