Читај ми!

Комеморација Светлани Велмар Јанковић

Комеморација поводом смрти књижевнице Светлане Велмар Јанковић (1933-2014) одржана је у Српској академији наука и уметности (САНУ), у присуству чланова породице, пријатеља, писаца и академика.

Академик Предраг Палавестра рекао је да је живот Светлане Велмар Јанковић био испуњен страсном оданошћу према књижевности и књижевној критици и да је у САНУ, као редован члан, наставила дело Исидоре Секулић, која је такође радила као приповедач и књижевни критичар.

Палавестра се осврнуо на два дела Светлане Велмар Јанковић "Дорћол" и "Лагум", која је изабрао јер, како је рекао, "у њима има највише онога што је та списатељица носила у себи, понекад пред другима скривала, а од тих немира правила своју литературу", преноси Бета.

"Све друго што је написала у свом, не баш спокојном и мирном животу, било је допуна њеног књижевног и људског лика", рекао је Палавестра.

Он је оценио да читалац у делима "Дорћол" и "Лагум" суочен са људским немиром као вечитом темом литературе, може наћи књижевницу Светлану Велмар Јанковић и оно што иза ње остаје у српској књижевности.

Управник библиотеке Матице српске Миро Вуксановић подсетио је да је Светлана Велмар Јанковић годинама изучавала, скупљала и систематизовала хронолошку историју Београда од његовог оснивања до почетка Другог светског рата, а ту грађу објавила у књизи "Капија Балкана".

Он је рекао да је Светлана Велмар Јанковић једина савремена српска књижевница у првој серији Антологијске едиције "Десет векова српске књижевности" и додао да је за своје књиге примала највећа признања књижевне критике и читалаца, од НИН-ове награде до француске Легије части.

Академик Светлана Велмар Јанковић преминула је у Београду 9. априла 2014. године, у 81. години. Објавила је 20 књига прозе и две драме, радила у часопису Књижевност и као уредник у издавачкој кући "Просвета", а за академика је изабрана 2009. године.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 03. октобар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи