Читај ми!

Убрзавање реформи у правосуђу

Србија намерава да додатно убрза реформу правосуђа током процеса придруживања Европској унији, поручио министар правде Никола Селаковић. Циљ нам је стварање независног, одговорног, стручног и ефикасног правосуђа, каже председник Врховног касационог суда Драгомир Милојевић.

Министар правде и државне управе Никола Селаковић рекао је да Србија намерава да додатно убрза реформу правосуђа током процеса придруживања Европској унији.

"Питање владавине права представља један од изазова за Републику Србију, што реформу правосуђа чини једном од најважнијих области - да смо имали правосуђе које није жудело за реформама вероватно бисмо одавно били једна од чланица ЕУ", рекао је Селаковић на стручном скупу у Високом савету судства пред почетак израде Функционалне анализе рада правосуђа у Србији.

Селаковић је такође изразио наду да ће то бити последња анализа која српском правосудном систему предстоји пред отварање поглавља 23 и 24 у процесу преговора о придруживању ЕУ.

"Имајући у виду напредак постигнут у процесу придруживања ЕУ, Србија намерава да додатно убрза процес реформе правосуђа", истакао је министар и подсетио да су Националном стратегијом за реформу правосуђа 2013-2018. и Акционим планом за њено спровођење предвиђене мере и кораци које ће Србија предузимати.

Селаковић је напоменуо да финалну анализу рада правосуђа подржава Светска банка, као неутрални партнер у преговорима са значајним искуством у пружању техничке подршке.

Финална анализа треба да нам покаже не само постојеће стање већ и да понуди одоговоре и решења на који начин треба да се унапреди стање у српском правосуђу, навео је Селаковић.

Председник Врховног касационог суда и Високог савета судства Драгомир Милојевић сматра да ће финална анализа допринети реалном сагледавању постојећег стања у правосуђу Србије и бити основа за израду смерница да би се грађанима обезбедио једнак и брз приступ правди.

"Циљ нам је стварање независног, одговорног, стручног и ефикасног правосуђа, једном речју, стварање судске изузетности", рекао је Милојевић.

Подсетио је да је улога правосуђа у процесу преговора са ЕУ веома значајна јер се поглављем 23 - правосуђе и основна права, отвара и затвара процес преговора за чланство у ЕУ.

Финална анализа, чији су циљеви и методи представљени на скупу, треба Србији и ЕУ да омогући да током читавог процеса преговарања мере напредак реформи.

Скупу су присуствовали и заменик републичког јавног тужиоца Тамара Мировић, представници Светске банке у Србији, људи који ће спровести анализу стања, и челници српских судова и тужилаштава.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 30. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи