Читај ми!

Дан Републике, празник којег више нема

На данашњи дан 1943. године одржано је Друго заседање Антифашистичког већа народног ослобођења Југославије. У Југославији је 29. новембар прослављан као Дан Републике. На свечаности у Музеју 25. мај обележен је тај дан.

Друго заседање Антифашистичког већа народног ослобођења Југославије (Авној) одржано је на данашњи дан пре 70 година, 29. новембра 1943. године у Јајцу, у Босни и Херцеговини.

Крајем новембра 1943, у Јајце су стигле делегације представника народа из свих крајева Југославије. На заседању, у локалном Дому културе, била су присутна 142 делегата. Председавао је предратни председник Скупштине Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца доктор Иван Рибар.

Одлуке Другог заседања Авноја прочитане су нешто пред поноћ 29. новембра, па је тај датум узет као датум њиховог доношења. Авној је конституисан у законодавно и извршно представничко тело Југославије.

Као највиши извршни и наредбодавни орган народне власти конституисан је Национални комитет ослобођења Југославије (НКОЈ), који је имао сва обележја народне револуционарне Владе.

Избегличкој влади и краљу Петру Другом Карађорђевићу забрањен је повратак у земљу. Донета је одлука да се не признају обавезе и одлуке које је у иностранству у име Југославије склопила избегличка влада.

Као посебна одлука Авноја Јосипу Брозу Титу додељена је титула "маршал Југославије", на основу предлога који је поставила словеначка делегација.

После Другог светског рата, у Југославији је 29. новембар прослављан као државни празник, Дан Републике.

Обележавање тог датума престало је распадом СФР Југославије у свим њеним републикама, осим у Србији. Дан Републике остао је званични празник у СР Југославији до 14. новембра 2002. године када је укинут одлуком Савезне скупштине.

Друштво за истину о НОБ-у и Савез антифашиста Србије обележили су 70 година од Другог заседања Авноја, а са скупа је упућен предлог државама наследницама СФРЈ да се обнове и реафирмишу три савезна празника којима су слављени заједничка борба, победа и вишедеценијски живот у једној земљи.

Свечаности у Музеју "25. мај" присуствовали су и већник Авноја Љубо Бабић, пензионисани генерал Петар Матић, преживели борци НОР-а и њихови потомци, представници Удружења шпанских бораца, чланови породице Јосипа Броза Тита, представници Субнора и други.

Број коментара 30

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 28. септембар 2024.
19° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи