Читај ми!

Смањен број лажних азиланата из Србије

Све већи број српских грађана се враћа из земаља ЕУ у Србију, рекао директор Канцеларије за људска и мањинска права Душан Игњатовић. Број азиланата из Србије у 2012. мањи него годину дана раније, али тај број и даље превелик, напоменула заменица комесара за избеглице у Србији Светлана Велимировић.

Директор Канцеларије за људска и мањинска права Душан Игњатовић рекао је да се у последњих 20 година у Србији одвијају значајни миграциони процеси и да се након потписивања Споразума о реадмисији све већи број српских грађана враћа из земаља ЕУ у Србију.

"Влада Србије је 2008. године прихватила да су миграције глобални проблем који захтева сарадњу на међународном нивоу. У контексту европских интеграција, суочени смо с потребом решавања питања лажних азиланата, односно грађана Србије који покушавају да добију азил у земљама ЕУ под изговором да су изложени политичком притиску у Србији", рекао је Игњатовић.

Игњатовић је на конференцији о питањима азила и реадмисије истакао да је кључни проблеми с којима се Србија суочава у области миграционе политике јесу домаћи лажни азиланти и тражиоци азила из трећих земаља који се тренутно налазе у Србији.

Према његовим речима, проблем постоји и с мигрантима из трећих земаља, који у настојању да дођу до ЕУ, остају у прихватним центрима у Србији.

"Број лажних азиланата смо успели да смањимо применом краткорочних мера попут појачане граничне контроле и увођења кривичног дела злоупотребе азила, али је неопходно применити и дугорочне мере као што је социо-економска интеграција тражилаца азила", навео је Игњатовић.

Он је нагласио да Србија има обавезу да у спровођењу миграционе политике обезбеди поштовање људских права миграната.

Заменица комесара за избеглице у Србији Светлана Велимировић истакала је да је број тражилаца азила из Србије у 2012. години мањи него годину дана раније, али и да је тај број и даље превелик за постојећи државни систем деловања у области миграција.

"Србија је пре три године усвојила Стратегију деловања у области миграција која обухвата унапређење нормативног оквира, формирање међуресорних тела која ће се бавити том проблематиком и гарантовање поштовања људски права миграната", навела је Велимировићева.

Она је додала да је неопходно и активно учешће невладиног сектора у решавању проблема из те области.

Конференцију о питањима азила и реадмисије у контексту европских интеграција организовала је Група 484 уз подршку Београдског центра за људска права, Београдског центра за безбедносну политику и Канцеларије за људска и мањинска права.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 14. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње