Читај ми!

Неисправан бојлер бомба у стану – пуцкетање и шуштање знак да позовете мајстора

Од почетка грејне сезоне у Београду било је више од 540 пожара, у којима је погинуло седам особа, а 19 је повређено. Најчешћи узроци су неочишћени димњаци, неисправно коришћење пећи на дрва и угаљ и остављање грејалица без надзора. Такође, и неисправни бојлери могу да буду узрок пожара.

Експлозије бојлера нису честе, али када се догоде могу довести до велике штете, па и трагедије.

Експлозија у Новом Саду последња је у низу оних које нас упозоравају да водимо рачуна о исправности бојлера.

Наставник у "ЕТШ Стари град" Игор Трифуновић наводи да проблем који је настао пре неки дан могу да изазову термостати.

"Бојлер обично има три нивоа заштите. Има регулациони термостат, којим ми подешавамо температуру на бојлеру. Други систем заштите је заштитни термостат који само име каже, служе да штити aко у неком случају регулациони термостат не одради посао, углавном залепи, заштитни термостат треба да одреагује. У случају да не одреагује заштитни термостат имамо и трећи ниво заштите, то је сигурносни вентил", објаснио је Трифуновић.

Мајстори кажу да их грађани најчешће зову када бојлер уопште не ради. Када се из њега чује шуштање, пуцкетање или се искључује на неколико минута сам, то може бити једно од упозорења.

"Мора да се прати да се гледа и термостат и прати температура колико загрева, да ли искључује лампицу. То су неки основи знаци које он сигнализира да је нешто неисправно. Али ви морате да будете у стану. Већина људи када је укључен бојлер не бораве у стану или у кући", рекао је мајстор Младен Алулоски.

У једној стамбеној згради у Чачку ове године догодило се да више бојлера истовремено експлодира, што није тако чест случај. До тога је тада дошло, пошто су се запалила електрична бројила.

Игор Трифуновић је рекао да се некада дешавало у зградама да људи пусте на славину хладну воду, а да им дође топла вода.

"Има варијанта тамо где је био спојен систем, да је неки бојлер на вертикали у проблему и да је пробио на сигурностни вентил и отишла је топла вода на хладну. Страховито је битно да кажем, постоји стрелица коју ако окренемо наопако, ситем нема функцију", истакао је Трифуновић.

Редовно "сервисирање" бојлера

Упозорење да се не треба купати док је укључен бојлер у купатилу чули смо више пута. Ипак често многи то не схватају озбиљно, иако електричари тврде да је управо укључен бојлер најчешћи разлог несреће.

Мајстор Алулоски каже да бојлер треба да се искључи током купања.

"Поготово да не би у случају ако грејач, он греје чим се охлади вода. И док се туширате, охладите бојлер, охлади се вода, он укључи грејач да ради. У случају том тренутку, ако грејач пробије, вас може да удари струје док се купате", рекао је Алулоски.

Мајстори саветују да се редовно проверава стање бојлера, а да се грејач чисти од каменца једном годишње. Напомињу да грађани то не чине сами, уколико раније нису имали искуства са тим. Боље је, кажу, позвати стручњака који ће безбедно скинути, очистити и потом вратити грејач на место.

четвртак, 26. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње