Читај ми!

Почаст српским војсковођама

Славним српским војсковођама Живојину Мишићу, Петру Бојовићу и Павлу Јуришићу Штурму, поводом годишњица њихових смрти на Новом гробљу у Београду одата почаст. Венце су положили представници Владе, Војске Србије, Града Београда, удружења грађана и потомци.

Представници владе, Војске Србије (ВС), удружења грађана и потомци обележили су и одали почаст на Новом гробљу у Београду славним српским војводама Живојину Мишићу и Петру Бојовићу и армијском генералу Павлу Јуришићу Штурму.

Традиционално комеморативно окупљање почело је код гроба војводе Мишића, на који су венац положили државни секретар Министарства рада, запошљавања и социјалне политике Негован Станковић, у име Владе Србије и начелник Генералштаба ВС генерал-потпуковник Љубиша Диковић.

У име Београда, венац је положио заменик председника Скупштине града Зоран Алимпић, а почаст војводи Мишићу и 92 године од његове смрти обележили су и преставници неколико удружења грађана.

Потом је комеморативна церемонија уследила и код гробова војводе Петра Бојовића и генерала Штурма.

Живојин Мишић рођен је 20. јула 1855. године у Струганику код Мионице. У Првом светском рату командовао је операцијом у Колубарској бици, другој великој победи Срба над аустроугарском војском.

Приликом пробоја Солунског фронта Мишић је био начелник Врховне команде.

Војвода Бојовић, рођен 16. јула 1858. у Мишевићима, у Првом светском рату јануара 1916. именован је за начелника штаба Врховне команде.

Предузео је Нишку операцију и избацио непријатеља из Прокупља и Ниша 11. октобра 1918, а на челу Дунавске дивизије је 1. новембра те године ушао у ослобођени Београд.

Генерал српске војске у ослободилачким ратовима од 1912. до 1918. Јуришић Штурм рођен је 22. августа 1848. у Згоржелцу (Лужица). У балканским ратовима командовао је Дринском дивизијом која се истакла у Кумановској бици.

У Првом светском рату био је на челу Треће армије чијим залагањем је спречен продор аустроугарских трупа у Србију чиме је генералу Степи Степановићу и његовој Другој армији омогућио победу у Церској бици. То је била прва победа Антанте над Централним силама. Учествовао је у операцијама 1914. чија је последица била победа у Колубарској бици.

Сва тројица преминула су у Београду, Мишић 20. јануара 1921, Јуришић 14. јануара 1922, а Бојовић 19. јануара 1945. године и сахрањени су на Новом гробљу.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 14. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње