Читај ми!

Одлуке које спасавају животе

На трансплантацију неког органа у Србији чека око две хиљаде људи. Прошле године је, захваљујући хуманој одлуци 29 породица, продужено десетине живота.

Прошле године, у најтежем тренутку, када су се животи њихових најмилијих гасили, сагласност за трансплантацију дало је 29 породица. Захваљујући њиховој хуманој одлуци продужено је десетине живота. У овом тренутку на трансплантацију неког органа чека око две хиљаде људи у земљи.

Дејан и Смиљана Ђорђевић верују да се живот њиховог сина Реље угасио због погрешне лекарске процене. Упркос томе, у најтежем тренутку одлучили су да њихов син постане херој, и помогне другима.

"Неко каже овако, неко каже онако, разна су размишљања, али ми смо се водили једном чињеницом, ако његови органи куцају у другој деци, он за нас није мртав, он је за нас и даље жив, ето помогао је другима", рекао је Дејан Ђорђевић.

Без солидарности, нема трансплантација. Али, они који годинама учествују у тим интервенцијама кажу да нам недостају боља организација и већа улагања државе у развој тог програма.

"Највећи број трансплантација је урађен 2010. године, шест кадаверичних и то је последица кампање коју је започео РТС. Како је анимирана јавност, од лекара до становништва, то мора да буде систем који ће да доведе до више кадаверичних трансплантација, каже проф. Зоран Крстић са Дечје клинике у Тиршовој.

Прва трансплантација бубрега у Тиршовој урађена је 2001. године, а последња, од живог донара, прошле недеље. И мајка и ћерка су добро.

"Укључујемо и лекаре на специјализацији у завршним годинама, као другог или трећег асистента. То је јако важно да можемо на време да одаберемо људе који ће ово радити после нас. Ово је 64. операција овог тима", рекао је др Драган Вуканић.

У Дечјој клиници у Тиршовој сваког другог дана на дијализу долази седморо малишана, који чекају бубрег. Нови бубрег чека и око 700 одраслих.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 14. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње