Читај ми!

Српска винска прича у Трсту

Српска вина и воћни дестилати наишли су на добар дочек и одјек у Италији. Место дешавања је наш конзулат у Трсту. Позиција – идеална. Травнате терасе и предиван поглед на залив и град. Гости и дегустатори познати европски и италијански сомелијери угоститељи, трговци, хотелијери, наравно и наши људи.

Грозд Грозд

Autor:
РТС

Серијал „Грозд" представља својеврсну разгледницу наших винограда и подрума, породичне традиције, туристичких и културних потенцијала. [ детаљније ]

На столовима ракије, али и вина са Фрушке горе, из Шумадије, Жупе. Свечаном отварању присуствовали су и наша амбасадорка у Риму Мирјана Јеремић и високи званичници града Трста и регије Фриули Венеција Ђулија. На столовима је доминирала српска ракија. Највише је било врхунске шљивовице и одличних воћних дестилата. У земљу вина наши винари донели су врхунска и квалитетна вина. Прокупац, тамјаника и морава очарали су италијане. Посебно задовољство српским винима и ракијама није крио и први сомелијер Италије Бруно Каталето. Пробао је наша млада али и стара вина и иста вина код различитих произвођача. И Бруно је истакао нашу аутохтоност.

Прошле године у Србији је убрано око 130.000 тона грожђа, са просечним приносом од осам тона по хектару. Под виновом лозом је око 20.000 хектара, са којих се произведе око 30 милиона литара вина годишње. Још мало је необраног грожђа у Жупи и трстеничком крају. Беру се сорте последње епохе зрења. Виноградари који имају веће плантаже, на више локација договарају се око радника јер их нема много, а у помоћ су притекле и комшије и родбина.

Виногради и у европским регионима су препуни берача. Лепе слике са берби стижу нам из виногорја Шампање, Немачке и Бугарске.

Уредник Душан Величковић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом