Читај ми!

Приступачан програм: Пут победика – Хероји 193 (СЗЈ)

Само у једном дану, 7. јула и то у току 12 сати, евидентирано је око 630 пожара. У последњих месец дана нешто мање од 6 000 широм Србије, што је 200 посто више у односу на претходну годину. У пет градова и 11 општина проглашена је ванредна ситуација.

Европски стандард предвиђа да на хиљаду становника долази један ватрогасац, а у Републици Србији један ватрогасац-спасилац долази на 1.865 становника (индекс 0,5). Ко су људи који свакодневно улазе у ватру како би спасли туђе животе и имовину.

Чујемо их али их не видимо. Знамо да ће све бити добро када они стигну. А они долазе, и то на места са којих сви беже. Улазе у ватру да би спасли, људе, животиње, нечију имовину, свесни тога да могу да страдају. Да, и они се боје ватре али њихови мотиви побеђују и најјаче страхове, јер они су ипак, ватрогасци – спасиоци.

На териоторији Београда запослено је око 750 ватрогасаца-спасилаца који су распоређени у 20 јединица широм града. Дневно излазе на терен и до 20 пута. Потребно им је 6,7 минута да би стигли до места пожара у пуној опреми која се сатоји од неколико делова и нимало није лака.

Пожари нису једина задужења које ватрогасац-спасилац има. Будући да припадају Сектору за ванредне ситуације, они спасавају људе и приликом поплава, земљотреса, сабораћајних несрећа...

У овој професији хуманост је на првом месту, али ни солидарност не зна за границе, чак и оне територијалне. Један од већих изазова за ватрогасну бригаду Србије јесте одлазак у Турску након разорног земљотреса, али и велики пожари у Грчкој.

Кажу да се после сваке интервенције осећају као победници, јер знају да су дали све од себе и да се са задатка враћају живи и неповређени својим породицама.

Њиховим подвизима, највише се диве деца за коју су они и највећи хероји.

Аутор: Биљана Бојковић

Сниматељ: Вукашин Вељић

Реализатор: Јасмина Јевтић 

Монтажери: Оливера Даничић и Милан Крстески

Обрада: редакција Актуелности

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом