Читај ми!

Право на сутра: Косовски вез

Културно-уметничко друштво „Копаоник” из Лепосавића, дуже од две и по деценије истражује и оживљава традицију српског народа.

До сада су прикупили и реконструисали српску народну ношњу са 15 локалитета Косова и Метохије – од Сиринићке и Средачке жупе, потом Поморавља, централног Косова, из Метохије, Неродимља, до Севера Косова, као и призренску, приштинску, ђаковичку и митровичку градску ношњу из 19. и с почетка 20. века.За овај врло захтеван посао, потребна је, пре свега, љубав према култури и традицији.

„Доћи до костима није лако ни једноставно, ако знамо да миграцијом, људи одлазећи са вековног простора где су живели, носе са собом сва нематеријална добра. Мали је број људи који је остао на терену. Захваљујући њима много тога сазнајемо и све што нађемо и сакупимо на терену, не само на простору наше Старе Србије, Косова и Метохије… Ти људи сада живе на простору централне Србије и Црне Гореˮ, каже Ђорђе Лакушић, директор Културно-уметничког друштва „Копаоник” из Лепосавића.

Костиме су почели сами да израђују, у жељи да што верније прикажу њихов некадашњи изглед.

Културно-уметничко друштво „Копаоник” и косовски вез уписани су на Репрезентативну листу нематеријалног културног наслеђа човечанства, која је део Унескове листе нематеријалне културне баштине. Косовски вез се сматра важним делом српске културне баштине и традиције. Ово признање је добио 2017. године.

Ауторка: Вера Аксентијевић
Сниматељ: Горан Копривица
Монтазер: Горан Томић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом