Читај ми!

ТВ театар: "Свети Георгије убива аждаху", Атеље 212

Циклус мајских представа у ТВ театру посвећујемо глумцу Светозару Цветковићу, поводом његовог добијања Стеријине награде за животно дело. Прва представа која ће бити емитована је "Свети Георгије убива аждаху", праизведба овог текста Душана Ковачевића, из Атељеа 212, која је имала премијеру 1986. године, а снимљена је 1989. године.

"Свети Георгије убива аждаху" је особена драма у опусу Душана Ковачевићева, јер је не одликује урнебесно апсурдни и разоружавајуће црнохуморни ковитлац догађаја, препознатљив за дело овог писца, већ преовлађујуће реалистички, епски вођена радња. Реч је о историјској приповести смештеној у време почетка Првог светског рата, где се преплићу мелодрамска и ратно-политичка линије радње.

Представа у режији Љубомира Драшкића је изазвала различита критичка мишљења, од врло афирмативних (Владимир Стаменковић) до оних који су били резервисанији према вредностима драме, и представе (Петар Волк, Далибор Форетић). Критичар Петар Бакевски је, на пример, истакао да је представа проткана патосом, памфлетизмом и националном митоманијом, што је покренуло даље полемике.

Посебно ће бити занимљиво сада видети ову представу, имајући у виду да је у Југословенском драмском позоришту недавно премијерно изведена нова верзија драме, у режији Милана Нешковића, па ће гледаоци добити могућност да упореде вредности ове две продукције.

Улоге: Петар Краљ, Дара Џокић, Драган Николић, Зоран Цвијановић, Милутин Бутковић, Немања Павловић, Миодраг Андрић, Младен Андрејевић, Слободан Нинковић, Милан Михаиловић, Феђа Стојановић, Милутин Караџић, Ерол Кадић, Властимир Стојиљковић, Мира Бањац, Светозар Цветковић, Тихомир Станић, Светислав Гонцић, Драган Протић, Слободан Бештић, Саша Груден.

Уредник ТВ театра Ана Тасић

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом