Читај ми!

Путовање на крај ноћи и повратак

"Приче! Треба се само сагнути и покупити их, погледати на улицу... Али писати! Пренети другом своју грозницу, свој страх, своју глад, љубав, бес... Треба прво све то осетити, затим наћи себе, разумети себе, радити на својој драгоценој личности".

Луј Фердинанд Селин познат је широкој читалачкој јавности, о његовом лику и делу изрицани су многи судови али се чини да заправо никада није до краја прочитан. Разлог за то делом лежи и у њговој биографији у којој му је оптужница за антисемитизам тридесетих година прошлог века прилично одмогла. Са друге стране, познаваоци његовог дела рећи ће да је Селин аутентичан, талентован и велики писац свога доба. Недавно је код нас објављен превод његовог романа из заоставштине, Рат. Јасно је одмах да је Рат компатибилан са његовим најпознатијим романом Путовање на крај ноћи. Ново издање Часа анатомије посвећујемо Селину. Његовом лику и делу које је парадигматично и за савремену епоху. Дете рата, постао је касније антиратни писац. Боравио у Африци, Америци, Европи... 1945. године на основу налога француског суда ухапшен је у Данској. Амнестиран је 1951. године и вратио се у Париз. Своја најпознатија дела написао је између два светска рата али је наставио да пише и после Другог светског рата и повратка у Париз све до смрти 1961.

Како су Селин и његова епоха ушли у ноћ? Ко је из те ноћи изашао и како? Зашто треба читати Селина и у којој мери се његова епоха огледа у нашој, актуелној?

Гости Часа анатомије су књижевни критичари Никола Маринковић и Предраг Петровић.

Ауторка и уредница: Марија Ненезић

Режија: Маја Мандић

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове