Читај ми!

Крај филозофије?

"Да би живео сам, човек мора бити животиња или Бог, каже Аристотел. Недостаје трећи случај: ваља бити и једно и друго – филозоф“.

Овај Ничеов афоризам из књиге "Сумрак идола“ заправо сублимира његову идеју о аполонском и диониском и даље, о филозофу као јединству ова дрва принципа. Такође, имплицира и идеју сукоба, тензије, кроз јединство супротности. У сваком случају, филозоф је за Ничеа биће висине "добровољни живот усред леда и на високим планинама, трагање за свим страним и достојним упитности у људском постојању“.

Хиљадама година, без обзира на развојни пут филозофије, њене различите, понекад супротстављене школе мишљења и методологије, филозофија је била и остала хуманистичка дисциплина која трага за мудрошћу кроз истину, добро и лепо. Све су ове категорије прошле кроз различите интерпретативне и мисаоне концепте све до наших дана пост-изама али без сумње фигурирају као услов опстанка човекове цивилизације.

Филозофија је такође не само академска дисциплина, она је и предмет изучавања у школама. Ускоро се, међутим, неће предавати у средњим стручним школама. Ново издање емисије Час анатомије, трагом ове вести, актуализује причу о филозофији, њеним успонима и падовима и анализира савремено доба које воли да "филозофира“ али. По свему судећи, не воли филозофе. Зашто?

Гости емисије су филозофи Ненад Цекић управник Одељења за филозофију Филозофског факултета у Београду и Никола Ачански докторанд Филозофског факултета у Новом Саду

Ауторка и уредница емисије: Марија Ненезић

Ауторка прилога: Јована Јанковић

Режија: Маја Мандић

 

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи