Читај ми!

По дефиницији

Када се замислимо, многе ствари и појмове које узимамо здраво за готово заправо не можемо прецизно да одредимо. А са друге стране, дефиниције су нам неопходне за развој науке, уметности, за наш лични развој и разумевање света. Зато се ове недеље у Студију знања питамо до које мере можемо дефинисати живот, а на која питања ћемо увек тражити одговоре и нове покушаје дефинисања.

Шта значи објективно сагледати стварност, имајући у виду различита искуства које свако носи, као и шта у филозофској традицији најбоље објашњава проблем препознавања стварности, говори нам филозоф Александар Фатић. Са теоретичарем науке Предрагом Милосављевићем сазнајемо да ли дефиниције ограничавају наше размишљање о уметности и да ли је за уметника останак у оквирима дефиниција нешто што је погубно за креативност или напротив.

Када кажемо дефиниција – једна од првих помисли су границе. Наша гошћа Милица Паскулов, ХР менаџерка и коатурка програма Дозвола за границе, ће нам рећи нешто више о томе зашто је важно да одредимо границе са другим људима, пословним партнерима и колико нам оне могу бити корисне и за лични и за професионални развој.

У другом делу емисије усмеравамо се на човека, али на другачији начин – у смислу прецизног дефинисања нашег физичког стања. Када оно није како треба – а обољења су саставни део живота, потребно је одредити шта нам недостаје и како да се адекватно лечимо. О томе разговарамо са онкологом Николом Јефтићем и молекуларним биологом и специјалистом генетике Иваном Бузаџић.

Математика нас од најранијег узраста учи прецизности бројева, а ономе ко има кликер за бројеве – овај предмет не пада тешко. Уз основе које нам пружају дефиниције и теореме из средње школе стижемо до примењене математике која се учи на факултету. О томе где све математика може имати примену разговарам са доцентом Александром Јовићем са Математичког факултета.

Песме "Border song” Elton John-a, "Sign of the times” Harry Styles-a" и "The time is now” групе Молоко, изводе нам Нина Шупица и Александар Митровић Ацарт.

Шта дефинише заиграног човека, односно homo ludensa, о дефинисању лепог у уметности и о томе шта би било да чувена јабука из приче о Исаку Њутну може да говори, сазнајемо у прилозима наших новинара.

Одговорни уредник редакције Општеобразовног програма: Зоран Живковић

Водитељка: Маја Бојић

Редитељ: Дарко Камарит

 

 

 

Студио знања – Нешто сасвим другачије

Autor:
РТС

Студио знања се вратио на мале екране! Од 8. априла 2022, петак вече око 22 и 30, и суботу поподне у 13 часова, можете провести уз квалитетну општеобразовну емисију Студио знања. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње