Читај ми!

Пролеће у прашкој школи

Документарна серија "Пролеће у прашкој школи", по сценарију и у режији Милана Никодијевића, води гледаоце кроз причу о једној познатој фотографији и њеном аутору, о цензури и аутоцензури, о изазовима и страховима у турбулентном времену Прашког пролећа и војне интервенције СССР 1968. године у тадашњој Чехословачкој.

Своје виђење ових догађаја, са дистанцом од педесет година, дају филмски аутори, који су у то време студирали на ФАМУ у Прагу, а касније, када су почели да реализују своја филмска остварења у кинематографији некадашње Југославије сврстани су у "чешку школу" која је изнедрила неке од најзначајнијих филмова земље, која више не постоји. Предраг Пега Поповић је познати директор фотографије, први дипломирани филмски сниматељ у некадашњој Југославији, професор и декан на Факултету драмских уметности у Београду, човек који је снимио 26 играних филмова. У време његовог студирања на престижном ФАМУ у Прагу, заједно са Гораном Марковићем, Срђаном Карановићем, Лорданом Зафрановићем, Гораном Паскаљевићеми, Рајком Грлићем, који учествују у овој документарној ТВ серији, десило се Прашко пролеће 1968, потом интервенција СССР и пет земаља Варшавског пакта и, као парадигматични завршетак, самоспаљивање Јана Палаха у јануару 1969. године.

У трећој епизоди Предраг Пега Поповић на почетку каже: "Поред фотографије мртвог Јана Палаха, коју је читав свет видео, ја сам протесте, које је изазвало његово самоспаљивање и сва остала догађања у Прагу тих неколико дана, снимао и филмском камером. Све те материјале сам предао факултету. Никада их нисам видео".

Пошто je професор Поповић желео да види оно што је некада снимао, повео је екипу у Праг. "Обилазимо болницу у којој је Палах преминуо, његову хумку на гробљу Олшани, атеље вајара Олбрама Зоубека који је урадио посмртну маску, Карлов универзитет где је био ковчег са његовим телом. На ФАМУ и у Националном филмском архиву Чешке покушавамо да нађемо Пегине снимке из тог времена. Све то, уз наше камере, бележи и Пега Поповић филмском камером, истом оном којом је снимао и 1969. године. Ти филмски материјали, сада тако ретки, дају посебан визуелни идентитет овој завршној епизоди серије" - каже сценариста и редитељ Милан Никодијевић.

Учествују: сниматељ Предраг Пега Поповић, редитељ Горан Марковић, редитељ Срђан Карановић, редитељ Рајко Грлић, редитељ Лордан Зафрановић, директор Нациноналног филмског архива Чешке Михал Брегант.

Сценарио и режија: Милан Никодијевић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње