Читај ми!

Која публика?

Они Други, они који прате, посматрају, слажу се или се не слажу, вреднују или критикују, следе... публика.

Ново издање Часа анатомије посвећујемо феномену публике без које се не може замислити ниједна људска активност. У приватном или, чешће, јавном простору, потреба за публиком стара је колико и жеља за стваралаштвом и акцијом. Шпански есејиста и филозоф Ортега и Гасет забележио је у једном свом тексту из 1916. године: “Писцу је, да би сабрао своје непоре, неопходна публика, као што је течности неопходна чаша у коју се сипа“.

Ово сведочанство органске везе између ствараоца и публике заједничко је не само писцима већ и свим осталим актерима у неком процесу стварања. Прича о публици такође је и прича о социокултурном контексту који публику формира.

Како се формира, ко је креатор публике, да ли је публика данас пасивни посматрач или активни учесник, утиче ли публика на презентере неке активности или они утичу на публику? Ако без публике нема активности, уметничке, спортске, политичке, друштвене активности у целини, има ли та активност смисла?

О овим питањима али и о узајамној вези публике и контекста у којем настаје, током емисије Час анатомије разговараће писац Срђан В. Тешин и писац, филозоф и стручњак за маркетинг Славољуб Станковић. Допринос анализи феномена публике даће и социолог Слободан Мрђа из Завода за проучавање културног развитка.

Ауторка и уредница емисије: Марија Ненезић

Режија: Маја Мандић

 

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом