Читај ми!

Археологија на земљи и у свемиру

Археологија и астрономија. На први поглед чини се да немају додирних тачака. Међутим, оно што је ипак заједничко за поменуте науке јесте преплитање прошлости и садашњсоти. Археолози на одређени начин реконструишу живот човека, док астрономи слично чине посматрајући звезде и галаксије. Зато ове недеље у Студију знања усмеравамо наш поглед ка прошлости – са земље и ка свемиру, како бисмо се подсетили познатих чињеница али и пронашли неке нове одговоре.

У првом делу емисије о космолошким актуелностима разговарам са професорима са Института за астрономију Математичког факултета Бојаном Арбутином и Станиславом Милошевићем. Они ће нам открити ко је у комшилуку нашем Млечном путу, шта се дешава када додје до судара галаксија, како се рађају звезде и шта бива после њихове смрти?

Волимо да гледамо забавне емисије и филмове о свемирским мисијма, али када је реч о дубљем разумевању закона математике, астрономије, астрофизике и уопште природним наукама – ту се воља полако губи. О томе колико је одговоран и значајан посао популаризације науке разговарамо са уредницом часосписа "Национална географија", Миланом Петровић.

О прошлости која се открива из нашег непосредног окружења говоримо са археолозима Димитријем Марковићем и Љубомирем Јевтовићем. Сазнаћемо које нове технологије су олакшале откривање прошлости, односно истраживање материјалне и духовне културе становништва, као и шта изучава једна посебна област археологије – археозоологија.

Најинтересантије научне приче настају када се поткрепе истраживањима, а зачине информацијама које до тада нисмо знали. У домаћем часопису "Елементи" који издаје Центар за промоцију науке, читаоци се упознају са различитим научним дешавањима у свету и код нас. О неким занимљивим текстовима, говори нам сарадник овог часописа, Миљан Васић.

Бојан Кнежевић, Иван Сименуовић и Немања Каначки нас музиком воде у чувени серијал Звездане стазе композицијом "Eve of the war", потом путујемо свемиром уз песму "Across the universe" Битлса, а на самом крају емисије чућемо песму "Сателит" групе Смак.

У новинарским прилозима слушамо причу о племену Догони, који обједињују космологију, астрономију и спиритуализам, потом склањамо вео миситерије са чувене Тутанкамонове клетве и сазнајемо која је то игра из Викиншког доба претеча савремених игара на табли.

Одговорни уредник редакције Општеобразовног програма: Зоран Живковић

Водитељка: Маја Бојић

Редитељ: Дарко Камарит

Студио знања – Нешто сасвим другачије

Autor:
РТС

Студио знања се вратио на мале екране! Од 8. априла 2022, петак вече око 22 и 30, и суботу поподне у 13 часова, можете провести уз квалитетну општеобразовну емисију Студио знања. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње