Читај ми!

У огледалу прошлости

Трагом представа у продукцији Народног позоришта у Београду.

Драма Наш разред је инспирисана стварним догађајем, погромом Јевреја у градићу Једвабне у Пољској 10. јула 1941. године. Злочин истребљења су починили Пољаци, али су за то оптужили Немце, јер је град у то време био под њиховом контролом. Истрагу о злочину су водиле пољске власти 1949. године. Осуђено је једанаест пољских починилаца. Истрагу су спровеле и немачке власти у раздобљу од 1960. до 1975. године, али о злочину почиње више да се говори тек 2000, када се појавила књига Комшије америчко-пољског историчара Јана Томаша Гроса. Текст Тадеуша Слобођанека из 2008. године је драмска фикција и прати судбине десеторо Пољака и Јевреја, који су наводно ишли у исти разред. Радња се протеже од тридесетих година 20. до првих година 21. века. Представу Народног позоришта одликује редитељска прецизност и изузетан, експресиван и емотивно пренапрегнут наступ младог глумачког ансамбла. О љубави и мржњи, злочину и одговорности, о прошлости у контексту садашњости, говоре редитељка Тања Мандић Ригонат и глумци Јелена Благојевић и Недим Незировић.

Кроз три генерације породице Медаковић, Слободан Селенић у роману Очеви и оци приповеда о развоју и урушавању српске грађанске породице, а кроз сагледавање брака Србина и Енглескиње о сукобу англосаксонског и балканског културног, националног, етничког и верског наслеђа. Са временске дистанце од двадесетак година, један од главних ликова, Стеван Медаковић, сагледава раздобље између 1925. и 1945. године, од студија на Бристолском универзитету, женидбе са Елизабетом, повратка у Београд са супругом, до краја Другог светског рата и погибије сина Михајла. У стилизованој форми, која деконструише реалистички прозни дискурс, комбинујући приповедни и драмски израз, представа редитеља Вељка Мићуновића тематизује и проблематизује етничке и културолошке идентитете, њихову трошност и непостојаност, мултикултуралност, епско и национално наслеђе, разумевање за Другост и различитост, идеолошку, менталитетску и сваку другу супростављеност и искључивост, а све то у одређеном друштвеном и политичком контексту. О овим темама говоре глумци Вања Ејдус и Александар Вучковић.

После свих искустава тешко је рећи да ли је историја уистину учитељица живота и да ли смо, и шта, научили из свих тих лекција. Али, трагом представа о којима смо разговарали као да нема велике сумње да се садашњост итекако огледа у прошлости и догађајима за које смо веровали да су далеко иза нас.

Аутор и уредник серијала је Слободан Савић.

Читање позоришта Читање позоришта

Autor:
Слободан Савић

Најдуговечнији специјализовани ТВ серијал о савременом позоришту у региону, аутора и уредника Слободана Савића, на програму је једном месечно (РТС 2). [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње