уторак, 04. сеп 2018, 19:35
Арт зона: 70 примењених година - ФПУ
Потреба за естетизацијом свакодневице, тежња да употребни предмети не буду само функционални већ и естетизовани, одлика је софистицираних појединаца и напредних друштвених заједница.
Крајем 19. века, неколико месеци после оснивања Српске цртачке и сликарске школе Кирила Кутлика, 1895. године, отпочела је прва организована настава примењених уметности у Србији. Идеја о неопходности естетизације стварности опстала је и у измењеним друштвено-идеолошким околностима који су уследили после Другог светског рата. У јесен 1948. године, у Београду је основана Академија примењених уметности, са цијем да васпитава и образује стручњаке који ће бити кадри да утичу на културни, привредни и индустријски преображај друштва. Ова институција, 1973. године мења име у Факултет применених уметности, где се данас изучава 11 дисциплина: Дизајн ентеријера и намештаја, Примењено вајарство, Примењено сликарство, Примењена графика, Керамика, Текстил, Костим, Сценографија, Индустријски дизајн, Графички дизајн и Конзервација и рестаурација, са низом подисциплина.
Низом програма ФПУ ове године обележава 70 година постојања. Изложбом "Форма, примена, уметност" одржаном у Музеју града Београда, на целовит и репрезентативан начин представљене су појединачне праксе 100 аутора, професора и сарадника овог Факултета. Током новембра у Галерији РТС биће приређен историјски осврт на седам деценија ове важне креативне лабораторије.
У емисији говоре: декан ФПУ, проф. Зоран Блажина, затим, професори Марко Лађушић, Весна Поповић, Јадранка Симоновић, Маја Студен, Радомир Самарџић, Мирољуб Драмичанин, Данило Стојановић, као и доценти Милан Просен, Маријана Пауновић, Владимир Загорац, Милош Илић, и историчарка уметности и кустос Милица Перић.
Уредник и сценариста: Данијела Пурешевић
Редитељ: Марко Шотра
Autor:
РТС
Серијал месечних емисија АРТ ЗОНА конципиран је као низ монотематских емисија посвећених појединим личностима (уметници, уметничке групе, критичари, кустоси, галеристи, итд), актуелним манифестацијама, проблемима и феноменима савремене домаће и светске ликовне сцене. [ детаљније ]
Коментари