уторак, 24. апр 2018, 18:36
Право на сутра
Препродају српске имовине на Косову и Метохоји спроводе добро организоване албанске криминалне групе у чију су мрежу укључени и поједини нотари али и службеници катастарских служби.
Расељени Срби кажу да је право приватне својине за њих само мртво слово на папиру, јер њихова имовина нелегалним путем прелази у албанске руке.
Осим кућа отима се све, а највише земља, чији су власници Срби. На сваком кораку се могу пронаћи такви примери.
Без присуства становника српске националности који годинама чекају повратак у своје домове, лако се мења стање на терену и бришу подаци о њиховој имовини. Стручњаци из области права упозоравају да је време за озбиљан приступ овом проблему.
На подручју Краљева живи више од 75.000 Срба који су прогнани са Косова и Метохије. Због имовинско-правних проблема Бесплатној правној помоћи у том граду до сада се обратило више од 1.500 расељених.
Узурпација и препродаја имовине расељених Срба годинама се одвија на Косову и Метохији док се истовремено српском становништву одузима право на приватну својину и повратак. Због спора око имовине Срба и других неалбанаца пред локалним органима на КиМ Бесплатна правна помоћ води више од 5.000 предмета.
Пројекат "Бесплатна правна помоћ" финансира Европска унија.
У петој емисији серијала Право на сутра сведоче прогнани Срби из Ђаковице, Подујева, Пећи, Призрена, Приштине као и расељени из Косова Поља и Призрена који живе у колективним центрима на Косову и Метохији.
Аутор: Светлана Вукмировић
Сниматељи: Владимир Јовановић, Александар Стипић
Реализација: Биљана Ердељан
Монтажа: Горан Томић
Коментари