Час анатомије: Ћирилица и латиница

Језик, као основно средство комуникације и писмо кроз које се артикулише, свакако су услов опстанка културе и цивилизације. Такође, друштвене околности, контекст у коме се језик и писмо развијају утичу на тај развој и промене.

Када је Вук Караџић у прошлом веку коначно окончао реформу писма и српске ћирилице, био је то, за многе, револуционарни подухват. Од црквенословенског до српско-хрватског и коначно, српског, протицали су векови. Српски језик и правопис преживели су различите друштвене контексте, системе и уређења. Југословенска државна заједница познавала је равноправност ћирилићког и латиничког писма. Новосадски књижевни договор из 1954. то је потврдио.

Постјугословенско доба познаје више мањих држава и више језика а према Члану 10. Устава Републике Србије "у службеној употреби је српски језик и ћириличко писмо. Службена употреба других језика и писама уређује се законом на основу Устава".

Ново издања "Часа анатомије" посвећујемо управо проблему језика и писма, тачније, постављамо питање: има ли икаквих проблема? Шта значи иницијатива за очување српског писма и ћирилице, може ли се то очување и како, регулисати законом ако се Устав већ јасно одредио према употреби српског језика и ћирилице, како се језик мења и ко га мења, у чему је значај Вукове реформе, имамо ли културу која се дели на популистичку и елитистичку и да ли је југословенско културно и лингвистичко наслеђе заувек нестало...

О томе разговарају писац Светислав Басара, управник Универзитетске библиотеке Светозар Марковић, Александар Јерков и лингвиста Владо Ђукановић.

Уреднице емисије: Марија Ненезић и Јасмина Врбавац

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње