Живот и стандарди: Пољопривредна школа у Лешку

За подручје Лешка и Лепосавића стручњаци тврде да је приодно предодређено за пољопривредну производњу. Предивни брежуљци и пашњаци пружају идеалне услове и за туризам.

У тај крај измештена је пољопривредна школа из Приштине чији ученици на школском имању стичу потребна знања која потом примењују у породичном бизнису. Најстарију школу пољопривредне струке на Косову и Метохији основао је сестрић Николе Тесле, Миленко Пеурача у Приштини 1946. године. Иако већ 18. година та школа ради ван свог седишта њено руководство и наставни кадар успели су да одрже квалитет наставе. Изграђена је и нова школска зграда са потребним кабинетима у Лешку. У једанаест одељења школује се стопедесет ученика.

Пољопривредну школу у Лешку похађају и ученици из Рашке, који да би дошли до школе свакодневно морају да прођу административни прелаз на Јарињу. На школској економији стичу и ветеринарску праксу, узгајају јагоде и друге културе.

Пољопривредници из овога краја саветују се са стручњацима из Пољопривредне школе, и та сарадња показало се даје резултате јер се и млади све више интересују за пољопривредне послове који им, кажу, могу обезбедити сигурну егзистенцију.

Немања Нешовић из села Гулије завршио је Пољопривредну школу и одлучио је да се посвети пољопривреди. Пре три године његова породица почела је да узгаја малине. У тај посао укључена је цела породица и планирају да прошире засаде.

О школи и потенцијалима тог краја говоре професори, ученици и директор школе дип. инж. агрономије Ивица Михајловић.

Аутор емисије Светлана Вукмировић
Сниматељ Владимир Јовановић
Монтажа Бранислав Поповић

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом