уторак, 27.10.2015, 19:30 -> 14:28
Вавилон
Октобарску епизоду Вавилона отвара проф. др Томислав Лонгиновић који на Универзитету Висконсин у Медисону предаје словенске књижевности, компаративну књижевност и визуелну културу.
Познат као писац и теоретичар књижевности, 2012. године је објавио, за сада само на енгелском, студију "Вампирска нација, насиље као културна имагинација". Такође, он на Висконсину већ неколико година уназад држи семинар "Вампири у књижевности и у филму" који тамо изазива велико интересовање, али и успева да разбије постојеће предрасуде о мрачном Балкану препуном насиља.
Вавилон у октобру представља и неколико књига које ћете моћи да пронађете на текућем Сајму књига. Прва од њих је изванредна збирка приповедака, до сада код нас непревођеног аустралијског писца, Дејвида Брукса, "Атлас унутрашњих супротности", о којој говори писац, Срђан Срдић.
Од домаће књижевности изабрали смо да представимо нове књиге Маје Херман Секулић. Позната као песникиња, романописац, есејиста и преводилац, али и као професор са успешном каријером предавача на универзитетима Принстон, Колумбија и Харвард, Маја Херман Секулић, иако живи у Сједињеним Америчким Државама, активно учествује и на домаћој књижевној сцени. За Сајам и око Сајма књига пред нашим читаоцима ће се наћи неколико њених књига - биографија Николе Тесле, писана по узору на типске књиге "За неупућене", интернет издање, двојезични енглеско-француски избор из песништва Маје Херман Секулић, "Из пусте земље" и роман "Ма Belle", промовисан на Сајму књига. То је роман о гђи Мејбл Грујић, удатој за сина познатог Јеврема Грујића, американки и великој добротворки која је цео живот посвећенички помагала Србију.
У октобарском Вавилону одломак из поеме Венерини и остали брегови чита Ана Марија Грбић. Истовремено, она ће, као један од организатора и покретача, гледаоце упознати и са поетским вечерима, АРГХ, на којима је до сада читало око 400 песника и које трају већ шесту годину за редом.
Вавилон у рубрици Писци-музичари затвара Слободан Тишма који је био гост на недавно одржаној књижевној вечери у циклусу Књижевност и музика у просторијама Српског књижевног друштва. Најпознатији као добитник Нинове награде за роман "Бернардијева соба", овај песник, приповедач, романописац, концептуалиста и перформер, велики љубитељ класичне музике и раније познат готово искључиво као музичар, оснивач два алтернативна бенда, Луне и Ла страде, Тишма верује да је музика мајка свих уметности.
Уредник: Јасмина Врбавац
Режија: Марко Шотра.
Коментари