Читај ми!

Куда иде Србија

Србија ће до 2052. године изгубити милион и по становника или готово четвртину свог садашњег становништва.

То су пројекције Републичког завода за статистику, које прогнозирају да ће у наредне три деценије, југ и исток Србије највише изгубити становника, а поједине области из тих регија, као што су борска и зајечарска, остаће без више од половине свог садашњег становништва.

На то ће највише утицати негативан природни прираштај, али и одлив, односно миграције становништва.

Србију годишње напусти око 40.000, углавном младих, образованих и квалификованих људи. Попис из 2022. године показао је да је број становника у Србији, у односу на 2011. мањи за 540.000 људи.

Прогнозе Републичког завода за статистику су да ће до 2052. готово сваки трећи становник Србије бити старији од 65 година, а да ће број деце до 14 година бити двоструко мањи од особа старијих од 65 година.

Србија је већ сада сврстана међу десет земаља са најстаријим становништвом у Европи, чија је просечна старост 44. године.

Пројекције Републичког завода за статистику су да ће половина становништва Србије до 2052. године живети у пет градова: Београду, Новом Саду, Нишу, Крагујевцу и Новом Пазару који ће, до тада, постати пети град у Србији са највећим бројем становника.

"У Новом Пазару ће за 28 година број становника бити већи за 13.4 одсто. За разлику од Источне Србије, у Новом Пазару је знатно повољнија старосна структура становништва, јер је просечна старост Новопазаца, сада 36. година, што овај град сврстава међу градове са најмлађим становништвом у Европи. Наталитет је у Новом Пазару висок и креће се око 2.1 одсто што је довољно за просту репродукцију״- каже мр Драгана Пауновић из Републичког завода за статистику.

Нови Пазар је и сада град младих и универзитетски центар у коме се школује више од 4.000 студената. Многи од њих, након завршетка студија, остају у Новом Пазару у који се досељава и становништво из Сјенице, Тутина, Босне и Херцеговине и Црне Горе, тако да су у Новом Пазару позитивне миграције, јер још увек више људи долази него што из њега одлази.

Нови Пазар је нажалост град који има више незапослених него запослених. Тренутно у овом граду ради 21.000 људи, а 22.000 их је без посла.

У последњих 10 година ниједна директна инвестиција није стигла у Нови Пазар, нити је по том основу отворено иједно радно место.

Држава Србија је у последње две деценије уложила око 150 милиона евра у инфраструктуру, у образовне и здравствене установе.

У град, који ће за мање од три деценије имати 15.000 становника више, за сада, највише улаже дијаспора, која у Новом Пазару већ подиже комплексе стамбених зграда, хотеле и угоститељске објекте.

Уредник: Бранко Станковић

Сниматељ: Александар Агбаба

Монтажа: Марија Баронијан Шашић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње