Читај ми!

Родославци: Знамења

У борбама и повлачењу преко Албаније, крајем 1915. и почетком 1916. године, Србија је изгубила 77.455 војника и око 140.000 цивила.

Бројеви немају лица – служе опису, утврђивању размера и поређењу.

А лица – људи са именом и презименом, са породицама које су остале да чекају њихов повратак, они су остали на бојиштима и дуж албанских путева и беспућа.

Свештеночувар српских ратничких гробаља, прота Лазар Матијевић је, 1926. године, тадашњем министру вера Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, поднео извештај о стању и гробова у Албанији, а после путовања од Скадра до Валоне и на основу података од Крује и Ђуниса до Корче. Надао се да ће краљевина достојно обележити та места страдања свог народа, и записао да је у Албанији сахрањено око 40.000 Срба, а да је стање њихових гробова „више него поражавајуће – нигде се ниједан гроб не познаје, нити има ма каквог видног обележја“.

Тако је било пре 97 година.

Сада – ни трага трагу… А ми смо ипак трагали.

Од Скадра, до Валоне. За местима где су се могли наслутити последњи издисаји јунака који су умирали од глади, болести и зиме. Они које су породице годинама, упорно чекале и крај сеоских путева подизале споменике – као знамења, као путоказе, као доказ да су постојали, њихови најмилији чије су кости заувек остале расуте широм Албаније.

Уредник серијала: Јелена Божовић

Сниматељ: Душко Перић

Монтажа: Горан Дамљановић

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње